Під головуванням Юрія Коваля, першого заступника голови Олександрійської РДА, відбулася семінар-нарада з сільськими та селищними головами усіх територій району, проведення інвентаризації земель.

Поміж інших розглядалися  й земельні питання, зокрема щодо встановлення меж населених пунктів та встановлення нормативної грошової оцінки.

За словами Олени Шрамко, головного спеціаліста Відділу в Олександрійському районі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, на 01.10.2019 у районі  встановлення меж потребують 69 населених пунктів. Так, вже встановлено межі смт Приютівка, сіл Попельнасте, Андріївка, Солов’ївка, Новоселівка та Веселе.

Питання щодо затвердження документації із землеустрою із встановлення меж с.Зелене, с.Зелена Балка, с.Травневе с.Улянівка, с.Недогарки розглядатиметься на черговій сесії районної ради. А сіл Добронадіївка, Шарівка, Протопопівка, Головківка ще розробляється.

Як зазначила спеціаліст ГУ Держгеокадастру, треба пам’ятати, що обґрунтоване формування територій та встановлення меж населених пунктів дасть можливість впорядкувати адміністративно-територіальний устрій, вирішити питання соціального захисту населення (забезпечити пасовищами та городами), розміщення забудови, справедливого оподаткування та ведення контролю за використанням і охороною земель. Встановлення меж населених пунктів проводиться за рахунок місцевих бюджетів.

Натомість, відсутність встановлених меж тягне за собою неможливість проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. Так, проведення робіт з НГО у 2017-2020 оціночних роках потребують 73 населені пункти району.

Варто зауважити, що нормативна грошова оцінка земель – це один з основних чинників ефективного використання земельних ресурсів, база для встановлення обґрунтованих платежів за землю, зокрема розрахунку орендної плати та визначення земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні ділянок тощо.

НГО населених пунктів проводиться за рахунок місцевих та обласного (субвенції) бюджетів. В обласному бюджеті передбачені кошти, які передаються у вигляді субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів Програми розвитку земельних відносин в області.

Актуальними сьогодні є й питання інвентаризація земель, що здійснюються за кошти місцевих та обласного (субвенції) бюджетів. За період проведення земельної реформи вже проінвентаризовано 96,2 відсотка земель від їх загальної площі Олександрійського району .