Вчені стурбовані: люди вже знищили половину родючих ґрунтів.

Виробництво 95% сільськогосподарських культур залежить від якості верхнього шару ґрунту.

Експерти попереджають, що за останні 150 років зникла вже половина родючих ґрунтів.

Частина, що залишилася, може бути вичерпана протягом наступних 60 років. У США, країні з активним і сучасним сільським господарством, орні землі зникають в 10 разів швидше, ніж відновлюються.

Як зазначає Guardian, головна причина втрат верхнього шару ґрунту – інтенсивне землеробство. На фермах, де використовується надмірна кількість добрив, ґрунти уразливіші до дії дощу і вітру. Їх деградації також сприяє надто часта обробка, відсутність покривних культур, вирощування тільки одного або двох видів рослин і надлишок пестицидів. Все це риси, що характеризують сучасне «ефективне» сільське господарство.

Щоб впоратися із наступом кризи, фермери переходять до нових методів господарювання. Наприклад, перестають використовувати плуг, що збільшує вміст органічних речовин в ґрунті. У 2017 році вже 40% американських фермерів відмовилися від орної обробки землі.

Ще один спосіб зберегти ґрунт – висаджувати покривні культури в проміжках між врожаями. Такі рослини, як жито і гречка, забезпечують ґрунт органікою і живлять корисні мікроорганізми. А кукурудза і соя допомагають їй утримувати вологу, що особливо актуально в посушливих районах.

Експерти підкреслюють: урядам необхідно стимулювати фермерів вживати заходи щодо захисту ґрунтів. В іншому випадку людство зіткнеться з катастрофічними наслідками.

Як приклад можна привести Сирію або Лівію. За часів Римської імперії на територіях цих країн вирощувалася величезна кількість зерна, проте варварське сільське господарство перетворило родючі землі в пустелі.

Втрата родючих ґрунтів – не єдина проблема сільського господарства. Через кліматичні зміни змінюється продуктивність основних рослинних культур, від сої до олійних пальм. У багатьох регіонах родючість сільськогосподарських земель продовжує швидко знижуватися, причому найсильніше страждають бідні регіони планети.

За матеріалами point.md