Як один із ініціаторів заснування свята від щирого серця
вітаю вас з професійним святом!

Професійне свято — День землевпорядника — відзначається в Україні щорічно з 2000 року у другу суботу березня. Дата встановлена Указом Президента України № 1556/99 від 11 грудня 1999 року «Про день землевпорядника» на підтримку ініціативи Державного комітету України по земельних ресурсах і Спілки землевпорядників України та в світлі проведення земельних реформ з раціонального використання та збереження земельних ресурсів.

Розвиток суспільства в усі часи був пов’язаний із земельними ресурсами, які і сьогодні залишаються основним засобом для існування людства і джерелом суспільного багатства.

В Україні продовжується формування автоматизованої системи Державного земельного кадастру, який служить знаряддям держави для забезпечення гарантування прав на земельні ділянки та здійснення впливу на процес раціонального використання і охорони земельних ресурсів.

На порозі реформа земельного устрою країни, що пов’язаний із адміністративно-територіальною реформою, системи землеустрою та землевпорядкування, основна мета яких полягає в забезпеченні розвитку ринкових земельних відносин, прогнозованого територіального розвитку землекористування, охорони земельних та інших природних ресурсів, створення сприятливого екологічного середовища й формування раціональної системи використання земель як засобу виробництва та основи для розселення людей і створення виробничої інфраструктури. Стаття 5 Закону України «Про землеустрій» називає об’єкти землеустрою — це територія України; території адміністративно-територіальних утворень або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки. Відповідно землевпорядники стоять на вістрі формування еколого-економічної безпеки життєдіяльності населення України.

В Україні професія землевпорядника завжди користувалася повагою, тому що вона присвячена безцінному скарбу країни — її земельним ресурсам. Землевпорядники стежать за тим, щоб земля використовувалася раціонально й ефективно. Від їх професіоналізму залежить, наскільки по-господарськи використовується земля, в якому стані вона буде передана нащадкам. Відповідно ринкові земельні відносини та формування нового земельного устрою країни вимагає сьогодні змін до підготовки землевпорядних кадрів.

Тому з ініціативи правління Спілки землевпорядників сьогодні запроваджуються нові спеціальності та спеціалізації підготовки землевпорядних кадрів. Зокрема, спілкою внесені в 2018 р. пропозиції до Міністерства освіти і науки про включення в освітній стандарт підготовку для об’єднаних територіальних громад «еколога-землевпорядника» та спеціалізацію «землеустрій і адміністрування землекористування»; для системи Держгеокадастру — спеціалізації «кадастровий землеустрій», «управління землекористуванням». Спільно з Національним університетом біоресурсів і природокористування опрацьовуються пропозиції щодо підготовки землевпорядників із спеціалізацій: «Менеджер (управитель) у сфері операцій із земельними ділянками», «Менеджер (управитель) у сфері досліджень на земельному ринку», «Інспектор з використання земельних ресурсів», «Землевпорядник-проектувальник».

Дуже важливим залишається на подальші роки — питання створення інституції професійних  землевпорядників.

З найщирішими побажаннями,
А.М. Третяк, голова ВГО «Спілка землевпорядників України»,
доктор економічних наук, професор,
член-кореспондент НААН України

Джерело: журнал “Землевпорядний вісник”, № 2, 2019 р.