Існування, соціальний добробут і здоров’я народу України нерозривно пов’язані з землею. А земельні відносини є основою всієї економічної політики держави і вимагають пильної уваги суспільства.

Земля  є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави і питання про її ефективне використання як ресурсу постійно залишається одним з найактуальніших. Земельна реформа – одна з найболючіших і найбільш непростих. Адже питання, які хвилюють сьогодні переважну більшість спільноти, – це питання земельні.

Особлива увага в цьому напрямку надається питанням плідної взаємодії ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з органами виконавчої влади, самоврядування та громадськістю;  відкритості та прозорості діяльності, виявлення та викорінення проявів корупції.

Так, проводяться особисті прийоми громадян керівництвом безпосередньо у Головному управлінні. Крім того, здійснюються виїзні  прийоми громадян в районних Відділах Держгеокадасту.

Наразі робота Держгеокадастру спрямована на покращення якості надання сервісів громадянам, продовження боротьби з побутовою корупцією в земельній сфері, ефективний контроль за використанням земель і створення передумов формування ринку землі.

В цілому у земельних відносинах не буває другорядних чи першорядних питань — всі вони однаково важливі. І переважно слугують покращенню життя сільських мешканців, розвитку інфраструктури сільських населених пунктів, розвитку бізнесу на селі.

Зокрема, фактично від продажу земельних ділянок і прав на земельні ділянки з початку 2018 року до місцевих бюджетів надійшли кошти в сумі близько 7 млн грн. Дані кошти  громади зуміють використовувати на розвиток власних територій.

Для збільшення надходжень до бюджетів сільських (селищних), міських рад, створення сприятливих, рівних умов для орендарів та раціонального використання земельних ділянок орендарями постійно вживаються заходи спрямовані на збільшення відсоткової ставки за діючими договорами та в окремих випадках підписуються угоди на 12 відсотків. Деякі фермери погоджуються на відповідні зміни та підписують додаткові угоди. Крім цього, Головне управління здійснює претензійно-позовну роботу в частині перегляду розміру орендної плати стосовно орендарів, які неналежно виконують умови договору в частині перегляду розміру орендної плати. Так, ухвалою від 11 квітня 2018 року господарського суду Кіровоградської області відкрито провадження у справі про перегляд істотних умов договору оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення.

Це свідчить, що Головним управлінням вживаються достатні заходи, які дають можливість для соціально-економічного розвитку територіальної громади села, що призведе до збільшення податкових надходжень до бюджетів. Ці кошти спрямовуватимуться на потреби громади — облаштування місцевої інфраструктури, модернізацію шкіл та лікарень, закупівлю пожежних машин тощо.

Держгеокадастр продовжує практику розширення переліку осіб, які здійснюють внесення та надання відомостей із Державного земельного кадастру. Зокрема, на сьогодні до функціоналу кадастру підключено органи місцевого самоврядування, ЦНАПи. Кожен громадянин, який завітав до ЦНАПу, у короткий термін отримує усю необхідну інформацію, що викладена доступно і є актуальною. Слід зазначити, що більшість адміністративних послуг, надаються безкоштовно. Запроваджено електронні послуги: видача витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку, реєстрація земельної ділянки онлайн.

Питання щодо забезпечення учасників АТО земельними ділянками залишається пріоритетом діяльності Держгеокадастру. Від часу запровадження ініціативи Урядом на сьогодні у Кіровоградській області учасники АТО вже завершили процес оформлення у власність майже 8 тис. земельних ділянок. Проекти землеустрою затверджені на ділянки загальною площею майже 15 тис. гектарів.

Нинішній  рік триває під знаком земельної децентралізації — передачі земель об’єднаним територіальним громадам. Від того, наскільки якісно буде проведена ця робота залежить добробут десятків тисяч людей — сільських жителів, а також, без перебільшення, майбутнє та спроможність, зокрема і фінансова, місцевих громад. Процес передачі триває і його результати налаштовують дуже оптимістично.  Дев’ять об’єднаних територіальних громад Кіровоградщини уже отримали сільгоспземлі від Уряду.

Отже, саме спільні зусилля всіх зацікавлених сторін – запорука того, що земельні відносини як складова національної економіки будуть стало розвиватися та стануть однією з передових галузей.