Про підсумки роботи за 2018 рік йшлося на розширеній колегії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, що відбулася за участі керівників структурних підрозділів та Відділів у районах ГУ, які брали активну участь в обговорені актуальних питань діяльності землевпорядної служби.

Начальник установи Ігор Зінченко зазначив, що упродовж  2018 року ключовими завданнями Держгеокадастру були наступні напрямки:

  • децентралізація земельних відносин, в рамках якої здійснювалася передача державних сільськогосподарських земель в комунальну власність об’єднаних територіальних громад;
  • цифровізація земельних відносин, зокрема, розробка та запуск порталу нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільськогосподарського призначення, проведення електронних земельних торгів, розвиток сучасного цифрового земельного кадастру та електронних сервісів Держгеокадастру;
  • ефективний контроль за використанням земель.

Так, на Кіровоградщині 13-ти об’єднаним територіальним громадам передано в комунальну власність 25,5 тис.га земель сільськогосподарського призначення. Це Маловисківська, Новоукраїнська, Бобринецька, Помічнянська міські, Смолінська, Компаніївська селищні, Соколівська, Катеринівська, Первозванівська, Великосеверинська (Кропивницький район), Ганнівська (Новоукраїнський район), Великоандрусівська (Світловодський район), Тишківська (Добровеличківський район) сільські об’єднані територіальні громади. Цьогоріч цей процес продовжується. В Головному управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ще сім новостворених об’єднаних територіальних громад підписали меморандуми про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі сільгоспземель державної власності у комунальну. Зокрема, проведено організаційні заходи по визначенню статусу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території 7-ми новостворених ОТГ, а саме Добровеличківської, Піщанобрідської, Дмитрівської, Новопразької, Попельнастівської, Приютівської та Мар’янівської для подальшого проведення інвентаризації земель та передачі їх в комунальну власність.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 впродовж 2018 року проводились роботи по проведенню загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка вже затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 №552 та набула чинності з 1 січня 2019 року. Оцінено всі землі сільськогосподарського призначення на території України (крім земель у межах населених пунктів) та з 2019 року відпадає необхідність складання технічних документацій з оцінки по окремих земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов’язкових платежів. Всі дані про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення зведено в єдиний масив та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки по зареєстрованим у Державному земельному кадастрі земельним ділянкам. Переваги цього підходу: легкість та зручність; точна база для нарахування податків; доступність до бази  цілодобова; безкоштовність.

На платформі електронних торгів OpenMarket Land (ДП “СЕТАМ” Міністерства юстиції України) відбулися 27 успішних аукціонів щодо прав на оренду землі на майже 3,7 млн грн. Ці кошти будуть щорічно надходити до бюджетів місцевих громад і підуть, зокрема, на ремонт доріг, дитсадків, шкіл. Переваги: ринкові ціни, прозорість, доступність, надійність.

Для підвищення зручності громадян та з метою забезпечення прозорості ведення Державного земельного кадастру, впроваджена функціональна можливість подання заяв на державну реєстрацію земельних ділянок, отримання відомостей Державного земельного кадастру та виправлення помилок через електронні сервіси Публічної кадастрової карти. Загалом за 2018 рік через електронні сервіси сертифікованими інженер-землевпорядниками подано близько 20 тис. заяв про державну реєстрацію земельних ділянок, що складає 42,5% від загальної кількості таких заяв. Щомісячно кількість заяв, що подаються онлайн, збільшується.

Також понад 10 тис. громадян отримали витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, замовлені через мережу Інтернет. Крім цього, звернулося близько 1256 громадян для отримання витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки через Публічну кадастрову карту. Перелік електронних послуг Держгеокадастром постійно розширюється та активно впроваджується на території Кіровоградської області.

Розпочато оцифровування документації із землеустрою. Це обумовлює зручний пошук та перегляд матеріалів; зниження корупційних ризиків; оперативний моніторинг документації; зменшення бюджетних витрат.

Так, станом на 1 січня 2019 року до Державного фонду документації із землеустрою внесено понад 353 тис. матеріалів, з них скановано – майже 107 тисяч.

Вже 2 роки, як в структурі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області створено Управління з контролю за використанням та охороною земель, що здійснює заходи з державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Так, за результатами проведених у 2018 році перевірок, фахівцями Кіровоградщини нараховано розмір шкоди, заподіяної внаслідок порушень вимог земельного законодавства, на загальну суму понад 6,2 млн грн, з яких порушниками сплачено у добровільному порядку 2,3 млн гривень. Варто зазначити, що протягом року серед землевласників фахівцями управління проводилася роз’яснювальна робота щодо дотримання вимог земельного законодавства. На усі звернення, що надходять до управління, надані роз’яснення відповідно до вимог чинного законодавства.

На завершення були поставлені завдання, що сприятимуть підвищенню ефективності діяльності ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області у поточному році.