За словами начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Олександра Мороза, відтепер власність на переважну більшість державних земель за межами населених пунктів перейшла до громад. Тобто усі доходи від користування земельними ділянками надходитимуть до місцевих бюджетів.

У зв’язку з цим у землевласників з’явилася можливість продавати власні ділянки. Крім того, вони зможуть брати кредити під заставу земельної ділянки.

«Хочу звернути увагу, що до 2024 року купити земельні ділянки можуть виключно громадяни України. Із 2024 року юридичні особи вийдуть на ринок, але для всіх учасників діятиме обмеження — до 10 тис. га в одні руки. Іноземці зможуть купувати землі тільки в тому випадку, якщо за це проголосують українці на всенародному референдумі», – наголосив Олександр Мороз.

До того ж начальник управління зазначив, що орендарі земельних ділянок мають переважне право на їх купівлю. У свою чергу, продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності заборонений, окрім громадян, яким належить право:

– постійного користування;

– довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;

– орендарям ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.

Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів. У разі купівлі ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після першої сплати.

Також Олександр Мороз розповів, що проведення земельних торгів переходить в електронний формат, завдяки чому вдається впровадити прозорі правила та забезпечити укладення договорів на найкращих для власника земельної ділянки умовах. Тобто більшість процедур, пов’язаних із реалізацією прав на земельні ділянки, можна здійснити онлайн.

Також він додав, що завдяки земельній реформі громади отримуватимуть надходження до свого бюджету від оподаткування земель усіх категорій та форм власності, кошти від оренди державних та комунальних земель тощо.

«Експерти прогнозують, що завдяки ефективному управлінню земельними ресурсами відбудеться великі надходження до бюджетів громад. Це дозволить підняти рівень добробуту у регіонах, покращити інфраструктуру та збільшити статки жителів», – зазначив Олександр Мороз.

За словами начальника управління, найбільше переваг від реформи відчують власники земельних ділянок. Відтепер у них з’являється додатковий капітал завдяки чому зросте розмір орендної плати. Також землевласники зможуть об’єднувати свої ділянки із суміжними, у такий спосіб перетворюючи свої володіння на ще більш привабливий об’єкт для бізнесу.

Крім того, земельна реформа передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. Відтак кредит зможуть отримати навіть малі фермери, та які не мають кредитної історії.

Переглянути відео