Питання-відповідь.

Навіть якщо ви маєте старенький паперовий акт на землю, але ваша власність не зареєстрована у кадастрі, на неї можуть зазіхати і тоді доведеться йти до суду. Як захистити себе від цього?

Законодавство, котре регулює земельну сферу України, доволі складне. З одного боку, це захищає землю від «легкого заволодіння», з іншого – насторожує не обізнаних землекористувачів. Останні бояться щось проґавити і втратити своє. Зокрема є люди, котрі переконані, що в законах стільки обхідних шляхів, що людську землю може отримати стороння особа і навіть майно на ділянці землі не захистить.

«Чули, що в Україні є реєстр землі і майна. І якщо там нема даних щодо вашої землі, на яку є акт, то ту землю може хтось собі взяти, навіть під вашою хатою. Можете розізнати і пояснити, чи то так, і що робити, бо я також маю хату з актом ще 90-х років і не знаю, чи все добре чи треба щось робити».

Ці хвилювання частково виправдані. Земельні ділянки зі старими державними актами дійсно не захищають землі на всі 100%.

Уявімо ситуацію, коли людина має старий державний акт на землю, тобто ділянка не має кадастрового номеру і відсутня в реєстрі речових прав. Про те, що земля має власника, знає сам власник і міська чи сільська рада, бо ж мають ті акти. Але це – папірець. Якщо земля не обтяжена нерухомістю її дійсно випадково чи зумисно може хтось отримати. У таких випадках захистить лише суд.

Якщо ж на ділянці є об’єкти, то ситуація, коли землю можуть комусь віддати, малоймовірна.

Проте на 100% земля, чи то вільна, а чи з об’єктами, буде захищена лише якщо старий акт на землю «оновити», тобто присвоїти землі кадастровий номер та належним чином її зареєструвати. Для цього громадянам варто звернутися доземлевпорядних організацій, які й виготовлять технічну документацію.