У Кіровоградській області триває  роз’яснювальна робота з органами місцевого самоврядування щодо забезпечення проведення нормативної грошової оцінки земель 740 населених пунктів області згідно з планом-графіком проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на 2019/2020 оціночний рік до 15 липня 2020 року.

Так, представники Відділу у Новгородківському районі ГУ Держгеокадастру взяли участь у семінар-нараді з селищним та сільськими головами, що проведена у райдержадміністрації. Зокрема йшлося про правові засади проведення оцінки земель, що визначені Законом України «Про оцінку земель». Наразі 18 населених пунктів району потребують актуалізації НГО. Було зазначено, що процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів регламентовано Методикою нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 № 213 (із змінами) та Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25 листопада 2016 року № 489 (із змінами). Під час оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів переоцінюється норматив витрат на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр і, як наслідок, збільшується середня (базова) вартість цих земель, що приводить до суттєвих бюджетних надходжень. Обов’язковою умовою для проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту є встановлення його меж.

Як результат, було прийняте рішення рекомендувати головам селищної і сільських рад, де дане питання ще не вирішене, провести роботи з актуалізації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на підвідомчій території.

У Відділі у Компаніївському районі ГУ Держгеокадастру проведено семінар з землевпорядниками селищної і сільських рад стосовно вирішення актуальних питань у земельній сфері. Було зокрема зазначено, що проведення нормативної грошової оцінки земель потребують усі населені пункти району.

За словами начальника Відділу Миколи Поліщука, нині важливою складовою у загальному спектрі стримуючих факторів проведення поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є відсутність коштів в місцевих бюджетах. У даному випадку необхідно подавати до обласної робочої групи з відбору та формування переліку заходів та об’єктів, фінансування яких здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, звернення про надання субвенції з обласного бюджету на реалізацію заходів програми розвитку земельних відносин в області відповідно до п.6 Порядку надання субвенції з обласного бюджету районним, міським (міст обласного значення) та сільським бюджетам, затверджений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Обсяг субвенції з обласного бюджету для кожного місцевого бюджету визначається у розмірі до 80 відсотків від обсягу видатків, за умови, якщо в місцевих бюджетах відповідної території у поточному бюджетному році для цих цілей передбачені кошти в обсязі, не меншому ніж 20 відсотків від загального обсягу зазначених видатків.

Крім цього, органам місцевого самоврядування рекомендовано провести інвентаризацію земельних ділянок, які не відображені на сторінці Публічної кадастрової карти України. А також роз’яснювальну роботу серед власників (землекористувачів) земельних ділянок, які не відображені на сторінці Публічної кадастрової карти України, стосовно процедури державній реєстрації у Державному земельному кадастрі даних земельних ділянок.