Відповідно до вимог статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.
При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни. У зв’язку з затвердженням нової форми Податкової декларації з плати за землю(земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №560, передбачається надання платником плати за землю інформації щодо категорії/цільового призначення земель, яка має відповідати інформації, зазначеній у документах, які засвідчують/підтверджують право власності/користування земельними ділянками.
У декларації обов’язково проставляється двозначний номер арабськими цифрами згідно з Класифікацією видів цільового призначення, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548. Також слід зазначити, що при заповненні Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) необхідно зазначати площу земельної ділянки в гектарах з чотирма десятковими знаками, нормативну грошову оцінку у гривнях з двома десятковими знаками із врахуванням коефіцієнту індексації НГО, розрахованого відповідно до п.289.2 ст.289 ПКУ.