На таку тему у Головному управлінні державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області відбулася прес-конференція. Її учасники – Віталій Миронюк, начальник Управління ДСНС України у Кіровоградській області полковник служби цивільного захисту, Сергій Кондрашенко, начальник ГУ НП України у Кіровоградській області полковник поліції, Наталія Ревенко, начальник Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства, та Микола Власенко, начальник Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області.

Зокрема було зазначено, що у теплу пору року, особливо під час травневих свят та проведення весняних польових робіт, зростає кількість пожеж у екосистемах. Такі пожежі ускладнюються швидким розповсюдженням вогню, що призводить до збільшення площі пожежі і може спричинити загорання житлових будинків, електропідстанцій, газорозподільних станцій, пошкодження ліній електропередач, що знаходяться в межах розповсюдження вогню, що може призвести навіть до техногенної катастрофи. Крім того, внаслідок спалювання сухої рослинності гинуть корисні комахи, звірі, знищуються місця гніздування птахів. Разом із сухою рослинністю згорають залишки пестицидів, які забруднюють повітря, що завдає значної шкоди здоров’ю людей. Знищується верхній родючий шар ґрунту. Вогонь може перекинутись на господарські споруди та житлові будинки, спричинити загибель людей.

Так, з початку 2018 року на території області виникли 138 пожеж у природних екосистемах на загальній площі 28,1752 га. За аналогічний період 2017 року зафіксовано 282 пожежі на площі 172,0346 га. Лісових пожеж не зафіксовано. За аналогічний період 2017 року було 2 лісові пожежі на площі 0,4 га та 2 пожежі сільськогосподарських угідь на площі 6 га. У 90 відсотків причиною пожежі стає недбале поводження з вогнем мешканців.

Спеціалісти Управлінням ДСНС України в області здійснюють заходи щодо попередження пожеж у екосистемах. Так, постійно проводяться рейди в місцях відпочинку людей у лісах спільно з Національною поліцією, представниками управління лісового господарства, державної екологічної інспекції та місцевих органів влади. Порушники притягуються до адміністративної відповідальності. Діє профілактична робота серед населення із залученням засобів масової інформації, телерадіокомпаній і періодичних друкованих видань. Зокрема, органи державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в області до кінця квітня проведуть обстеження об’єктів, підпорядкованих обласному управлінню лісового та мисливського господарства, щодо їх протипожежного стану.

Було акцентовано, що з 28 квітня по 1 травня та 9 травня Кіровоградський гарнізон переходить на посилений варіант  служби. Уточнено розрахунки сил і засобів, що можуть бути залучені для гасіння лісових пожеж: на цілодобовому чергуванні перебувають 211 осіб особового складу та 54 одиниці техніки. У разі ускладнення обстановки для підсилення можуть додатково залученні 256 чоловік особового складу та  67 одиниць техніки. Забезпечено готовність до гасіння лісових пожеж пожежно-рятувальних автомобілів підвищеної прохідності з великим запасом води та інженерної і спеціальної техніки. Уточнено карти-схеми лісових насаджень  (по кожному лісництву, з чітким визначенням лісонасаджень підвищеної небезпеки (сосна, модрина, ялина, ялиця тощо), місця розташування водоймищ, придатних до забору води, та майданчиків для посадки вертольотів. В Управління ДСНС в області створено оперативний резерв ПММ в кількості 10 тис. літрів.

Аби не допустити в області ситуацій, що можуть спричинити техногенно-небезпечні наслідки, присутні звернулися до населення з  метою дотримання  правил поведінки під час відпочинку на природі.

  • Не допускайте необережності у поводженні з вогнем у лісах та лісопаркових зонах.
  • Не порушуйте обмежень щодо в’їзду до лісових насаджень у період найвищого класу пожежної небезпеки, який оголошується найспекотнішої пори року.
  • Коли погодні умови і місце дозволяють розпалити вогнище – розчистіть це місце від сміття, трави, листя, обкопайте, обкладіть камінням або обсипте землею чи піском. Бажано це робити біля річки чи будь-якої водойми, на відкритих галявинах, де немає хвойного молодняку, сухого гілля, хвойної, трав’яної чи листяної підстилки. Не ламайте кущів та гілок дерев.
  • Багаття не повинно бути великим: полум’я може пошкодити рослинність, викликати лісову пожежу.
  • Не залишайте вогонь без нагляду.
  • Залишаючи місце відпочинку, залийте вогнище водою або засипте піском.
  • Пам’ятайте, що пожежу може спричинити просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою горючою речовиною ганчірка, і навіть заправка паливного бака машини під час роботи двигуна.
  • До займання нерідко призводять непогашені сірники та цигарки. А залишена на відкритій галявині скляна пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи.
  • Забороняється підпалювати ліс, аби подати сигнал про порятунок, а також підпалювати суху траву на галявинах у лісі та на землях, що межують з лісами.
  • Під час проведення сільськогосподарських робіт заборонено випалювати залишки торішньої рослинності.
  • У випадку, якщо ви помітили, що пожежа тільки починається спробуйте загасити його самотужки. Після цього варто почекати і переконатися, що трава або підстилка не жевріють, інакше вогонь може розгорітись знову.
  • Якщо пожежа досить сильна – якнайшвидше телефонуйте до служби порятунку за телефоном “101”, повідомте про подію, її масштаби та чітко вкажіть місце події.