У підсумковій публікації «Землевпорядний вісник» (№3-2019) зазначає, що у лютому, як і в попередні місяці, земельний ринок обслуговували два види аукціонів — звичайні аукціони, передбачені Земельним кодексом України, і електронні. Останні, не без допомоги державних розпорядників земель, за кількістю проведених торгів у лютому вже обслуговували понад 48 відсотків ринку. Якщо такими темпами зростатиме їхня роль у продажу прав на земельні ділянки, то, вочевидь, електронні торги найближчими місяцями займуть домінуюче місце. Добре це чи погано — поки що судити важко. Очевидним є те, що на сьогодні про них немає одностайної думки. Про це йшлося у минулому випуску журналу.

Щоб мати аргументи «за» чи «проти» апробації нововведення, «Землевпорядний вісник» аналізує ситуацію, що склалася за результатами аукціонів.

Звичайні торги. На них була виставлена 161 ділянка загальною площею понад 2077 гектарів. По закінченні аукціонів в оренду оформлено 67 ділянок. То ж поза увагою учасників земельного ринку залишилося 58 відсотків запропонованих ділянок. Середній розмір річної плати за оренду 1 га установився на рівні 5185,42 гривні. Середня площа ділянок – 4,96 гектара. Фактичний розмір річної плати за користування ділянкою проти стартового зріс на 99,99 відсотка.

Електронні торги. Із 150 лотів-ділянок реалізовано 82 — це 54,67 відсотка. 45,33 відсотка пропозицій цього виду торгів не реалізовані. Стартовий розмір річної плати за оренду фактичною зріс на 169,08 відсотка. Середня площа реалізованих лотів-ділянок становить 17,21 гектара, а середній розмір річної плати за оренду 1 га установився на рівні 3575, 02 гривні.

Висновок: на електронних торгах продаються ділянки значно більшої площі, аніж на звичайних, і річна оренда 1 гектара цих ділянок дешевша на 1610 грн 40 коп. До речі, на електронних торгах лютого торгували лише державними землями!

Джерело: журнал “Землевпорядний вісник України”