Встановлення меж населених пунктів

У 16,7 тис. населених пунктах України встановлені межі

Натепер в Україні проведено землевпорядні заходи щодо встановлення і зміни меж у 16,7 тис. населених пунктах, що становить 56 відсотків від загальної кількості. Найнижчі показники з даного виду робіт – у Харківській, Черкаській, Львівській, Тернопільській областях.

Відсутність уточнення картографічного матеріалу щодо встановлення меж адміністративно-територіальних утворень призводить до перевищення власних повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування при прийнятті розпорядчих документів щодо використання земельних ділянок. Зокрема, відсутній Закон України «Про адміністративно-територіальний устрій», та не оформлені відповідно до чинного законодавства  генеральні плани більшості населених пунктів. Адже на підставі них здійснюється встановлення меж населених пунктів.

Держземагентство розробило проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення процедури встановлення меж населених пунктів», який готується на подання до міністерств та відомств. Основними критеріями спрощення процедури є вимоги розроблення нових генеральних планів при встановленні меж населених пунктів лише у випадку розширення території такого населеного пункту за рахунок не забудованих земель; внесення даних про межі населеного пункту до бази даних автоматизованої системи державного земельного кадастру;  визначення чіткого порядку та складу проекту землеустрою щодо встановлення меж адміністративно-територіальних утворень.

На Кіровоградщині у реалізації Програми щодо формування територій і встановлення меж населених пунктів першочерговими заходами мають бути роботи по формуванню території та встановленню меж 3 міст обласного значення та 8 міст районного значення, встановленню меж 31 селища, 808 сільських населених пунктів. На фінансування цих робіт потрібно 34470,5 тис.грн.

Протягом наступних п’яти років в області передбачено проінвентаризувати      76,5 тис. га земель населених пунктів, 1450,1 тис.га земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів та 63,0 тис.га земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Таким чином, до 2020 року в Кіровоградській області буде проінвентаризовано 1589,6 тис. га земель. На фінансування цих робіт потрібно 360311,9 тис. грн.

Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється за рахунок фінансування з державного бюджету, обласного бюджету, місцевих бюджетів нижчих рівнів, коштів власників землі і землекористувачів та інших не заборонених чинним законодавством джерел фінансування. В першу чергу певні роботи фінансуються за кошти найбільш зацікавленої у виконанні таких робіт сторони.

Реалізація Програми розвитку земельних відносин як комплексу взаємозв’язаних правових, організаційних, фінансових, науково-технічних та інших заходів має забезпечити прискорення завершення в області земельної реформи, а також створити ефективний механізм регулювання земельних відносин та державного управління земельними ресурсами.