Кадрова політика

Кадри

 Впроваджено практику кадрових ротацій, у рамках якої керівники обласних управлінь командируються до іншого регіону в якості антикризових менеджерів. Обмежений період каденції зумовлює інтенсифікацію роботи, а відсутність зв’язків на регіональному рівні виключає спроби впливу на роботу служби з боку місцевих еліт.

Всього за півроку відбулося 4 ротації: Вадим Чувпило був переведений із Чернівецької області на Полтавщину, Олег Кудря – з Житомира до Кіровограда, Євген Корж – з Таращанського району Київської області до ГУ у Луганській області, Петро Петровський – з Вінниці до Хмельницького.

– Продовжує застосовуватися принцип конкурсного відбору при прийомі на роботу до Держгеокадастру. Загалом за 6 місяців було проведено дві хвилі конкурсів на заміщення 174 вакантних посад начальників головних управлінь Держгеокадастру в областях та 6 посад начальників територіальних органів Держгеокадастру в районах та містах. У липні відбувся перший конкурс згідно з новим Законом «Про державну службу», який передбачає, зокрема, електронне тестування кандидатів та вирішення ситуаційних завдань.

 

Боротьба з корупцією

Корупція– 18 лютого Верховна Рада України прийняла законопроект №2279 «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», яким суттєво обмежила можливість безаукціонної передачі землі. Держгеокадастр активно виступав за прийняття цього документа та констатує його потужний антикорупційний ефект, що проявляється, зокрема, в зростанні рівня конкуренції в ході земельних аукціонів.

– Налагоджено співпрацю з СБУ та Національною поліцією України щодо обміну інформацією про факти порушень у сфері земельних відносин. Результатом цієї співпраці стала серія затримань посадовців, зокрема, в Тернопільській та Кіровоградській областях.

 – Розробляється програмне забезпечення для впровадження екстериторіальності погодження землевпорядної документації. Передбачено, що вибір територіального органу Держгеокадастру, який погоджує проект буде відбуватися за рендомним принципом.

 – Сформовано моніторингову групу, яка перевіряє коректність процедури видачі дозвільних документів шляхом телефонного інтерв’ю громадян, які зверталися до територіальних органів Держгеокадастру. Перша хвиля продзвонів понад 1000 громадян виявила 80 випадків, коли працівники органів земельних ресурсів прямо чи опосередковано рекомендували громадянину обрати для розробки проекту землеустрою конкретну землевпорядну організацію, мотивуючи це гарантією погодження документів.

– Проводиться серія перевірок дотримання процедур працівниками управлінь Держгеокадастру  в регіонах шляхом застосування методу «таємного покупця». У результаті перевірки районів лише Дніпропетровської області було звільнено 10 керівників за нав’язування громадянам послуг споріднених фірм та організацій, у Сумській області – шестеро.

– Розроблено проект нової структури Держгеокадастру, яким пропонується реорганізувати територіальні органи у районах та містах. У результаті реорганізації буде скорочено загальну чисельність штату на 5% та підвищено загальну керованість структурою. Нині проект перебуває на погодженні у відповідних відомствах.

 

Забезпечення земельними ділянками учасників АТО

АТОЗа перше півріччя 2016 року від учасників АТО  до органів Держгеокадастру надійшло 34943 заяви на отримання земельних ділянок. З них уже задоволено 26007 заяв, або 74%, – учасникам АТО надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою на земельні ділянки загальною площею 33451 гектар.

Безпосередньо у власність учасники АТО за цей період отримали 10 164 ділянки загальною площею 12340 гектарів. Це в 4,5 разу більше, ніж за аналогічний період минулого року (у першому півріччі 2015 року учасники АТО отримали у власність 4 484 земельні ділянки площею 2 743 гектари).

Найбільше ділянок учасникам АТО було передано – в Кіровоградській (1439), Хмельницькій (1218) та Київській (1059) областях.

 

Демонополізація доступу до Державного земельного кадастру

Демонополізація 24 березня перша в Україні територіальна громада – міська рада Обухова – отримала доступ до Державного земельного кадастру (ДЗК). Завдяки підключенню до бази даних органи місцевого самоврядування  мають можливість надавати громадянам адміністративні послуги з кадастру, а також отримувати вичерпну інформацію про земельні ресурси регіону. На сьогодні  ведеться робота щодо підключення 180 територіальних громад.

Підключення до ДЗК є безкоштовним.

 

Співпраця з господарюючими суб’єктами 

УкрзалізницяДержавна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру і ПАТ «Укрзалізниця» 28 квітня 2016 року підписали Меморандум про співпрацю щодо впорядкування земельного фонду державного транспортного монополіста.

На сьогодні  в ПАТ «Укрзалізниця» триває робота з підготовки документації (технічних умов) для проведення конкурсу із закупівлі послуг з оформлення земельних ділянок та завершуються організаційні процедури підготовки до конкурсу. Держгеокадастр буде надавати пріоритетне сприяння у реєстрації ділянок ПАТ «Укрзалізниця».

 

Нормотворча діяльність

Норматворча– Фахівцями Держгеокадастру розроблено проект Методики нормативної грошової оцінки землі,  заснованої на реальних економічних показниках галузі рослинництва в 2010–2014 роках. Її застосування дозволить виправити існуючий зараз дисбаланс оцінки в розрізі областей, зокрема адекватно переоцінити засушливі землі на Херсонщині. Проект Методики був схвально сприйнятий профільними асоціаціями сільгоспвиробників, погоджений  профільними відомствами та найближчим часом має бути винесений на розгляд Уряду.

– Продовжується суспільна дискусія щодо положень законопроекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», розробленого Держгеокадастром, – ключового закону, прийняття якого необхідне для зняття мораторію на продаж сільгоспземель.

– Фахівці Держгеокадастру залучені до розробки низки законодавчих актів, спрямованих на розвиток земельних відносин, зокрема щодо децентралізації повноважень у сфері розпорядження землями.

 

Управління сільськогосподарськими землями державної власності

Управління Держгеокадастр провів моніторинг діючих договорів оренди, який виявив, що більше половини угод (51 %) укладено зі ставкою нижче 3 % від НГО, що є порушенням чинного законодавства. Ще в 8 % (4 131) ставка плати за користування землею дорівнює 3 % від НГО. Розпочато роботу з орендарями щодо приведення умов договорів оренди земель сільськогосподарського призначення державної форми власності у відповідність із законодавством.

Також було інтенсифіковано проведення земельних аукціонів як найбільш прозорого способу передачі земель у користування. За перше півріччя 2016 року органи Держгеокадастру провели 510 земельних торгів з продажу прав оренди земельних ділянок загальною площею 10561 гектар. Це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року, протягом якого через аукціони було реалізовано права оренди земельних ділянок площею 5472,74 гектара.

За результатами торгів, що відбулися у першому півріччі 2016 року, розмір річної орендної плати при стартовому розмірі 7,23% від нормативної грошової оцінки в середньому зріс до 9,97% у ході аукціонів. Для порівняння: у першому півріччі 2015 року стартовий розмір річної орендної плати за продані на торгах земельні ділянки в середньому становив 4,32% від нормативної грошової оцінки, за результатами торгів – 6,75%.

Внаслідок зростання конкурентної боротьби, умови користування землями держвласності поступово наближаються до ринкових. Так, співвідношення середня площа/термін оренди/орендна ставка у першому півріччі 2015 року становило 25,18 га/6,75%/13,2 року, на 1 липня 2016 року було на рівні 20,17 га/9,97%/9,8 року.

 

Ведення Державного земельного кадастру

 ДЗКУсього з початку року за заявами громадян зареєстровано 398 424 земельні ділянки, видано 532 320 витягів з кадастрової системи про земельну ділянку та відкрито 3 905 341 поземельну книгу.

– Система ДЗК постійно вдосконалюється. Було розроблено програмне забезпечення для автоматичного обміну даними з Міністерством юстиції України щодо власників земельних ділянок. Вилучення людського фактору (раніше ці відомості вносилися вручну, іноді – із значною затримкою) дозволило забезпечити оперативне наповнення ДЗК та унеможливити спроби отримання корупційної вигоди за внесення цих даних.

– Впроваджено практику публікації на Публічній кадастровій карті 100% наказів щодо розпорядження землями. Це безпрецедентно ефективний механізм громадського контролю  за процесом розпорядження землями, оскільки на ПКК публікуються не тільки рішення про передачу земель у власність, але й заявки від громадян щодо їх отримання.

– Проводиться робота щодо інтеграції профільних баз даних, зокрема Держлісагентства, до Державного земельного кадастру.

 

Пріоритети в роботі Держгеокадастру на друге півріччя 2016 року – оптимізація структури служби, подальша інтенсифікація проведення земельних торгів, удосконалення протоколів надання адміністративних послуг, а також розробка елементів інфраструктури та нормативної бази, які забезпечать динаміку проведення земельної реформи.

 

Довідково. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Утворений шляхом реорганізації (перетворення) Державного агентства земельних ресурсів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442.