У Верховній Раді планується винести на розгляд депутатів законопроект про правову долю земельних ділянок, власники яких померли.

Про це повідомив заступник голови комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко.

“Уже майже 1,5 млн гектарів української землі стало нічийною після смерті власників. У цьому законопроекті пропонується механізм передачі цих наділів в розпорядження сільських громад. Ми знімемо з них плату за реєстрацію землі та дамо додатковий земельний ресурс “, – анонсував документ Бакуменко.

“Проектом прописано, що заява про визнання ділянки не переходять спадкоємцям подається до суду за місцем знаходження спадщини, але не визначено суб’єкта звернення до суду, що є неприйнятним. Крім того, необхідно встановити чіткий перелік суб’єктів, які можуть звертатися до суду. У проекті також передбачено, що справа про спадщину розглядається судом з обов’язковим залученням органів місцевого самоврядування. Але залучення органів місцевого самоврядування відбувається лише у випадках, коли заяви подають кредитори або користувачі суміжних ділянок. В інших випадках органи місцевого самоврядування беруть участь у розгляді як заявник”, – йдеться в звіті парламентської юридичного управління.

Але вже зараз зрозуміло, що основні пункти документа, а головне – пропонована авторами схема “відчуження” нічийних ділянок – залишиться незмінною. Вона, зокрема, передбачає наступні нововведення: надання права на отримання в комунальну власність майна, власник якого помер, не залишивши спадкоємців, територіальним громадам за місцем розміщення цієї власності, впровадження системи обміну даними між земельним кадастром, спадковим реєстром, реєстром майнових прав та ін. з метою виявлення майна, яке можна визнати “нічийним”, передавши органам місцевого самоврядування.

Автори законопроекту, аргументуючи в пояснювальній записці необхідність його прийняття, підрахували, що “освоєння” 1,5 млн га земель, які зараз фактично заростають бур’янами, складе близько 1,1 млрд. Грн. в рік (орендна ставка за 1 га – 750 грн. на рік).