За участі виконуючого обов’язки Голови Державної  служби України з питань геодезії картографії та кадастру Олега Цвяха відбулася колегія Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про підсумки роботи за І півріччя 2017 року. У її роботі також взяли участь заступник голови Кіровоградської ОДА Андрій Коломійцев, керівники місцевого самоврядування та структурних підрозділів ОДА.

Фахівцями-землевпорядниками обговорювалися актуальні питання земельного законодавства, а також із землеустрою і землевпорядкування.

Ігор Зінченко, начальник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, охарактеризував ключові завдання установи за цей період. Зокрема, подолання системоутворюючих чинників корупції, прозорість при розпорядженні землями, запровадження електронних сервісів, ефективний контроль за використанням земель, підготовка інфраструктури для функціонування ринку землі та удосконалення кадастру, створення та розвиток Національної інфраструктури непросторових даних.

Було зазначено, що завдяки запровадженню Держгеокадастром екстериторіальності погодження проектів землеустрою скорочено терміні розгляду проектів, зменшено кількість відмов при погодженні проектів, відсутність незареєстрованих проектів.

Одним із основних напрямків діяльності є проведення земельних торгів. Так, на аукціонах продано права оренди на земельні ділянки площею 930 га, що у 2,2 раза більше порівняно з аналогічним періодом 2016 року (432 га). За користування земельними ділянками до бюджетів територіальних громад щорічно надходитиме понад 4,6 млн грн, що на 3 млн грн більше від стартової ціни. Цей показник у 2,7 раза більше за аналогічний період минулого року.

Велика увага приділяється й питанням прозорість при розпорядженні землями. Стратегією удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними пропонується системне рішення, що дозволить підвищити ефективність управління земельними ресурсами, встановивши жорсткі умови, на яких Держгеокадастр може розпоряджатися сільгоспземлями державної форми власності. Це рішення є нагальним, оскільки окрім корупційних ризиків низька ефективність управління землями призводить до суттєвого недоотримання коштів місцевими бюджетами, до яких зараховується орендна плата.

У рамках реалізації вимог Стратегії, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації сформовано перелік із 23 земельних ділянок загальною площею 53,728 га, які можуть бути передані громадянам у власність у III кварталі 2017 року. В ІV кварталі за результатами вжитих організаційних заходів стосовно надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення на конкурентних засадах у II-му кварталі поточного року продано право оренди по 20 земельних ділянках на загальну площу 712,4 га ( на 495 га більше), що дає можливість на наступний квартал сформувати перелік земельних ділянок для безоплатної приватизації на площу 178,1 га ( у 3,3 раза більше від попереднього кварталу). На сайті Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розміщено банер, де можна ознайомитися з переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що можуть бути передані у власність громадянам та графічні зображення до них.

Серед пріоритетів – й здійснення контролю за використанням земель. В структурі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області створено Управління з контролю за використанням та охороною земель, що здійснює заходи з державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

В.о. Голови Державної  служби України з питань геодезії картографії та кадастру Олег Цвях розставив акценти на питаннях, що потребують найбільшої уваги у роботі землевпорядників області. За його словами, значну увагу треба приділяти наданню адміністративних послуг громадянам, зокрема у ЦНАПах. Адже в основу їх діяльності покладені принципи: доступно, вчасно, дієво.  Тож люди, котрі звертаються із земельних питань, мають отримувати якісні послуги й в строки, передбачені чинним законодавством.

Актуальним для землевпорядної служби є питання наповнення Державного земельного кадастру, виявлення помилок їх виправлення. Адже ця робота слугує запобіганню маніпуляцій у земельній сфері, – наголосив в.о. Голови Держгеокадастру.

Виступаючи перед присутніми, заступник голови Кіровоградської ОДА Андрій Коломійцев зауважив, що земельні питання – це не лише питання суто Держгеокадастру. Вони стосуються різних напрямків життєдіяльності мешканців області. І від їхнього вирішення багато в чому залежить стан розвитку Кіровоградщини, її територіальних громад.

На завершення були поставлені завдання, що сприятимуть підвищенню ефективності діяльності установи у поточному році.