Під час понеділкової апаратної наради, що відбулася в Кіровоградській обласній державній адміністрації, розглядалося питання стану виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.
Ігор Зінченко, начальник ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, поінформував присутніх про хід виконання в області даного урядового розпорядження.
Він зазначив, що з цією метою Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області було сформовано План-графік передачі земель об’єднаним територіальним громадам. Відповідно до даного документа протягом 2018 року необхідно було передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність 13 об’єднаних територіальних громад, попередньо підписавши з кожною Меморандуми про співпрацю при здійсненні відповідних заходів.
Таким чином передано в комунальну власність Маловисківської, Новоукраїнської, Бобринецької, Помічнянської міських, Смолінської, Компаніївської селищних, Соколівської, Катеринівської, Первозванівської, Великосеверинської (Кропивницький район), Ганнівської (Новоукраїнський район), Великоандрусівської (Світловодський район), Тишківської (Добровеличківський район) сільських об’єднаних територіальних громад 25,5 тис.га земель сільськогосподарського призначення.
Необхідно зазначити, що із загальної кількості 438 сільських (селищних) та міських рад Кіровоградської області на момент прийняття Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р об’єдналось 37 рад або майже 8,5 відсотка від загальної їх кількості. Найбільше таких утворень було на території Кіровоградського (тепер Кропивницького) району – 4 по 14 сільських радах району. Загальна площа земель сільськогосподарського призначення державної власності на території вищезазначених об’єднаних територіальних громад становить 26,6 тис.га, з яких передано 25,7 тис. га (більше 2 тисяч земельних ділянок).
Поряд з цим із земельних ділянок, які передані, 897 на площу 16,6 тис. га вже були сформовані. Найбільше сформованих земельних ділянок знаходилось на територіях Новоукраїнської міської ОТГ – 272 (площа 4,3 тис. га) та Тишківської сільської ОТГ – 159 (площа 3,3 тис. га).
Відсоток сформованих земельних ділянок до їх загальної кількості, що передані, становить за кількістю 55% та за площею 73 відсотки. Відповідно загальна кількість несформованих земельних ділянок становила 965 (45%) площею 6,9 тис. га (27%).
За результатами вжитих заходів, а саме проведення інвентаризації несформованих земельних ділянок, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у Державному земельному кадастрі було зареєстровано 966 земельних ділянок загальною площею 6,9 тис.га, що сформовані у 17 технічних документаціях із землеустрою.
У ході доповіді начальник ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області зауважив, що із загальної кількості переданих земель площа земельних ділянок, відповідно до яких зареєстровано право власності за громадою, становить 13,7 тис. га із 25,7 тис. га або 53,4 відсотка. Тобто ще майже половина земель сільськогосподарського призначення, які передані ОТГ, право власності за громадою не зареєстроване. Вказане свідчить про споглядацьку позицію окремих голів ОТГ до зазначених процесів. Згідно із чинним законодавством право власності виникає лише після його реєстрації в Державному реєстрі речових прав. Зокрема найбільше проведено реєстрацію земельних ділянок на території Тишківської ОТГ – 3,9 тис. га, Маловисківської ОТГ – 2,6 тис.га та Бобринецької ОТГ – 1,5 тис. га. Так, стовідсотково зареєстровано земель Бобринецькою, Смолінською, Тишківською та Помічнянською ОТГ, Маловисківською та Великосеверинівською по 97%. У комунальній власності Новоукраїнської ОТГ зареєстровано лише 10%, а Великоандрусівської ОТГ – 15% земель. Слід розуміти, що для повного та ефективного управління земельними ресурсами необхідно провести вказані роботи, а саме реєстрацію права власності за ОТГ у повному обсязі, – наголосив Ігор Зінченко.
Слід зазначити, що більшістю ОТГ після реєстрації права власності вже розпочато процес управління земельними ресурсами, зокрема Соколівською ОТГ передано у власність 76,0 га. Тишківською ОТГ передано у власність 26 га та 19,9 га в оренду; по 180 га розпочато підготовчі роботи з продажу права оренди. Компаніївською ОТГ поновлено договорів оренди на загальну площу 587,4 га. Смолінською ОТГ включено до переліку земельних ділянок, які будуть реалізовані на земельних торгах 36,7 га.
Цьогоріч цей процес продовжується.
В Головному управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ще сім новостворених об’єднаних територіальних громад підписали меморандуми про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі сільгоспземель державної власності у комунальну. Зокрема, проведено організаційні заходи по визначенню статусу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території 7-ми новостворених ОТГ, а саме Добровеличківської, Піщанобрідської, Дмитрівської, Новопразької, Попельнастівської, Приютівської та Мар’янівської для подальшого проведення інвентаризації земель та передачі їх в комунальну власність.