Тепер можна не йти до управління Держгеокадастру, щоб отримати дані на власну земельну ділянку. Треба лише скачати спеціальну програму на власний комп’ютер чи телефон.
Учора, 3 жовтня, Мінагрополітики оголосило, що роботу земельного кадастру було переведено на технологію Blockchain. Відбулась навіть презентація, під якої присутнім показали, як саме за новою технологією працюватиме земельний кадастр. Перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк заявив, що «Україна стала лідером за використанням технології Blockchain у земельному реєстрі», і це є «новиною десятиріччя». Хоча, як доповнив голова Державного агентства з питань електронного урядування Олександр Риженко, наша країна стала п’ятою, що перевела свої земельні кадастри на згадану вище технологію. Урядовець пояснив, що основна особливість земельного кадастру на Blockchain – витяг даних зможе отримати кожен громадянин, що скачає відповідне програмне забезпечення. Тому зможе вчасно відслідкувати, якщо його земельну ділянку зловмисник захоче переписати на когось іншого. Також, як заявив Риженко, хакери не зможуть «покласти» або «взламати» земельного кадастру України. Технологія Blockchain передбачає одночасне зберігання всіх даних одразу в декількох електронних базах. Якщо одну або декілька вдасться «взламати», то дані залишаться неушкодженими на інших базах. А користувачі системи зможуть відслідкувати час та виконавця незаконного втручання.
Очільник Мінагрополітики запевняє, що така система зробить можливим публічний контроль змін даних у земельних кадастрах, а неможливим – роботу «чорних реєстраторів». Також Мартинюк додав, що запуск земельного кадастру на блокчейні став результатом спільної роботи Мінагрополітики, Державногоагентства електронного урядування, міжнародної організації Transparency International Україна та компанії BitFury. Згадана компанія займається розробками у сфері блокчейн-технології, а також промисловим майнінгом біткойнів.
Втім, очільник Мінагрополітики також сказав, що перехід земельного кадастру на блокчейн є скоріше іміджевим питанням, яке має вирішити проблему довіри громадян до держави, Держгеокадастру зокрема.
Чи насправді зробить неможливим земельне рейдерство кадастр на Blockchain, і як зможуть ним користуватись звичайні громадяни?
Вище сказано, що слідкувати за змінами земельного кадастру відтепер отримає кожен бажаючий. Як отримати такий доступ? І які дані при цьому можна отримати?
Аби слідкувати за змінами в кадастрі, необхідно зайти на сайт CitHub. І там, як каже Олександр Риженко, викачати так звану «ноду користувача». Таку програму можна скачати як на комп’ютер, так і на свій смартфон. За скачування та користування програмою платити нічого не потрібно. Але користувач повинен знати кадастровий номер потрібної йому ділянки землі. Без таких даних «нода користувача» не дасть кадастровий витяг по земельній ділянці.
Документ матиме в цілому звичний для звичайного користувача вигляд. Там буде кадастровий номер ділянки, її цільове призначення, ім’я та прізвище власника, а також дата, час, ім’я та прізвище виконавця останньої реєстраційної дії із земельною ділянкою. Угорі документу розміщатиметься QR-код, а також геш-код.
Більш того, такі елементи віднині матиме кожен кадастровий витяг, навіть якщо його видаватиме районне управління Держгеокадастру, запевняє Максим Мартинюк. Тому, на думку урядовця, підробка рейдерами даних на право власності чи оренди землі стане неможливою.
Джерело: http://agravery.com/uk/posts/show/qa-so-treba-znati-pro-agrarnij-blockchain