Нині є два основних концепти проведення наступного етапу земельної реформи – запуску ринку. Перший – авторства Держгеокадастру, другий – народних депутатів. Про це повідомив голова Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Максим Мартинюк, пише Kurkul . Концепт №1 передбачає двоетапний запуск ринку землі. На першому етапі, у 2017-2019 роках, на відкритих електронних торгах продається частина земель держвласності, що дозволяє сформувати уявлення про ринкову ціну землі в усіх регіонах. Іноземці не допускаються, юридичні особи не допускаються. На другому етапі ринок відкривається для громадян. Обмеження по купівлі землі в одні руки – 200 га.
Концепт №2 передбачає продаж не права власності на землю, а права оренди. При цьому покупець матиме всі права власника – йому будуть доступні і передача у суборенду, і перепродаж права оренди терміном до 49 років. Іноземний капітал залишається гравцем на ринку, так само як і юридичні особи. Обмеження по площі дискутуються.
«Не буду приховувати, що я є прихильником першого варіанту. Не тільки тому, що він розроблений моєю командою, а й тому, що він ближче до ринку, хоч і не з найбільш ліберальними умовами», – вважає Мартинюк. Концепт №2, за його словами, у багатьох аспектах закріплює статус-кво.
«Але я розумію, що навіть у такому консервативному варіанті, який запропонований нами, концепт земельної реформи зі словом «ринок» має мало шансів пройти парламент. Крім того, я, як керівник органу центральної виконавчої влади – просто виконавець. Ми готові до впровадження будь-якого з концептів, але ми повинні чітко розуміти переваги і недоліки кожної моделі, щоб прийняти зважене рішення», – додав він.