Начальником Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Олександром Морозом спільно із начальником Управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Кіровоградської ОВА Вікторією Куліковою проведено онлайн-нараду на платформі ZOOM за участі заступника директора департаменту ведення державного земельного кадастру Держгеокадастру Ігоря Кирилюка, та територіальних громад області.
Під час наради обговорили можливості та переваги наповнення Державного земельного кадастру відомостями про об’єкти Державного земельного кадастру на підставі містобудівної документації (функціональні зони, обмеження, земельні ділянки з виданими правовстановлюючими документами до 2004 року). Також мова йшла й про порядок внесення відомостей до Державного земельного кадастру на підставі містобудівної документації.
Так, присутніх було поінформовано щодо планування використання земель, розроблення комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад області.
Під час наради актуальними були питання:
роль містобудівної документації в регулюванні земельних відносин;
переваги наявності комплексних планів для громад, які є одночасно документацією із землеустрою та містобудівною документацією на місцевому рівні;
вимоги щодо встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок;
обмеження у використанні земель у сфері забудови, що встановлюються певним видом містобудівної документації на місцевому рівні, внесення до Державного земельного кадастру, містобудівного кадастру;
стан забезпечення області містобудівною документацією на регіональному і місцевому рівні.
Як результат, наголошено, що органи місцевого самоврядування мають внести до 1 січня 2025 року до Державного земельного кадастру відомості про функціональні зони територій, визначені у містобудівній документації на місцевому рівні, затвердженій до набрання чинності Закону України №711-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування і використання земель» (17.06.2020); межі територій пам’яток, історико-культурних заповідників тощо.
Під час онлайн-наради присутні отримали інформацію й з інших питань актуальних у земельній сфері. Зокрема, заступник начальника–начальник Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру Родіон Ломакін акцентував увагу присутніх на необхідність вжити заходів щодо проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів до 15 липня 2024 року. За його словами, на 2023/2024 оціночний рік оновлення нормативної грошової оцінки земель потребує 653 населені пункти Кіровоградської області.
Насамперед, необхідно включити питання оновлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок територіальних громад на районному та місцевому рівнях. Здійснювати ефективне і більш повне використання коштів спеціальних фондів місцевих бюджетів, які надходять у порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва на проведення нормативної грошової оцінки земель, а також мінімізувати наявність залишків цих коштів на рахунках місцевих бюджетів.