Правові засади проведення оцінки земель визначені Законом України «Про оцінку земель» (далі-Закон).
Відповідно до статті 18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років. Періодичність проведення нормативної грошової оцінки земель повинна відповідати вимогам Закону.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що передбачені статтею 23 Закону прийняті рішення рад щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Так, відповідно до вимог статей 13, 18 Закону та згідно з даними Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на 2019/2020 оціночний рік потребує актуалізації (повторна) нормативна грошова оцінка земель 773 населених пунктів, з них у ІІ півріччі 2019 року – 660 населених пунктів, у І півріччі 2020 року – 113 населених пунктів.
Згідно з Планом-графіком проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на 2019/2020 оціночний рік затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель 94 населених пунктів (1 – Благовіщенський район, 7 – Бобринецький район, 5 – Гайворонський район, 5 – Голованівський район, 26 – Добровеличківський район, 9 – Кропивницький район, 3 – Маловисківський район, 6 – Новгородківський район, 12 – Новоукраїнський район, 1 – Олександрійський район, 6 – Онуфріївський район, 5 – Петрівський район, 8 – Устинівський район). Детальніше дивитися тут.
Тобто, відповідно до вимог статей 13, 18 Закону та згідно з даними Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів 679 населених пунктів потребують оновлення нормативної грошової оцінки до 15 липня 2020 року (рік останнього проведення 2008-2013 роки).
Враховуючи, що плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків, сільським, селищним, міським радам як заінтересованим у надходженнях до власних бюджетів особам необхідно вживати вичерпних заходів щодо забезпечення періодичності проведення нормативної грошової оцінки земель у встановленому законодавством порядку.