На таку тему 12 березня на Кіровоградщині розпочато низку виїзних нарад, що проводитимуться на виконання доручення заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького. Цього разу нарада проводилася онлайн з аграріями м.Бобринець.
З питань земельного законодавства виступив Михайло Короговський, начальник відділу землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
За його словами, з метою забезпечення ефективної та прозорої роботи Держгеокадастру, мінімалізації корупційних ризиків, докорінного переформатування роботи служби, її територіальних органів та державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру, затверджено стратегічний план діяльності служби «Кадастр 2.0. Прозорість, доступність, інновації».
Зокрема, запроваджене автоматичне оприлюднення онлайн усіх рішень ГУ Держгеокадастру щодо розпорядження землями с/г призначення державної власності; висновків про результати розгляду проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Започатковано практику проведення щотижневої виїзної роз’яснювальної роботи керівника Головного управління з мешканцями сільських рад. Відкрито Громадську приймальню у ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Що стосується землеустрою, то завершено інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності та внесено до ДЗК. Спрощено надання витягу з реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників. Запроваджено електронний Державний фонд документації із землеустрою. Скасовано необхідність розробки лише паперової документації із землеустрою. Проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок опрацьовуються за принципом екстериторіальності. Законодавчо закріплено принцип екстериторіальності для погодження всіх видів документації із землеустрою. Посилено контроль і відповідальність за строком договорів оренди земель державної власності. Розпочато оприлюднення всіх рішень територіальних органів щодо надання дозволів на зняття та перенесення родючого шару ґрунту тощо.
Актуальним є сьогодні питання проведення робіт з актуалізації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, що визначені Законом України «Про оцінку земель».
Тож керівникам сільських, міської рад необхідно вживати вичерпних заходів щодо забезпечення періодичності проведення нормативної грошової оцінки земель у встановленому законодавством порядку.
Серед стримуючих факторів проведення поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є відсутність коштів в місцевих бюджетах. У даному випадку керівники територіальних громад мають можливість подавати до обласної робочої групи з відбору та формування переліку заходів та об’єктів, фінансування яких здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, звернення про надання субвенції з обласного бюджету на реалізацію заходів програми розвитку земельних відносин в області відповідно до п.6 Порядку надання субвенції з обласного бюджету районним, міським (міст обласного значення) та сільським бюджетам, затверджений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 06 серпня 2019 року №952-р.
Обсяг субвенції з обласного бюджету для кожного місцевого бюджету визначається у розмірі до 80 відсотків від обсягу видатків, за умови, якщо в місцевих бюджетах відповідної території у поточному бюджетному році для цих цілей передбачені кошти в обсязі, не меншому ніж 20 відсотків від загального обсягу зазначених видатків.
За словами Михайла Короговського, органи місцевого самоврядування у найкоротші терміни мають провести інвентаризацію земельних ділянок, які не відображені на Публічній кадастровій карті України, проведення робіт із встановлення меж населених пунктів. А також проводити роз’яснювальну роботу серед власників (землекористувачів) земельних ділянок, які не відображені на Публічній кадастровій карті України, стосовно процедури державної реєстрації у Державному земельному кадастрі даних земельних ділянок.