Середня плата за винаймання державних сільгоспугідь перескочила за дванадцять відсотків.

Стартову річну орендну плату за користування земельними ділянками цього року визначили на рівні 7,26 відсотка від нормативної грошової оцінки земель. У сумі це складало близько 23 мільйонів 106 тисяч гривень. У першому півріччі минулого року цей показник сягав дев’яти відсотків від нормативної грошової оцінки. А протягом першого півріччя нинішнього року за результатами земельних торгів на аукціонах Держгеокадастру розмір орендної плати у середньому по Україні вдалося підвищити до 12,1 відсотка від нормативної грошової (загалом — до 38 мільйонів 472,5 тисячі гривень).

Офіційна статистика Держгеокадастру засвідчила, що за шість місяців цього року територіальні органи на земельних торгах реалізували 614 прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського признаення державноївласності. Загальна площа переданих в оренду ділянок склала 14,89 тисячі гектарів. Найактивніше земельні аукціони проводилися у Чернігівській (83 земельні ділянки загальною площею 2 701,2 гектара), в Одеській (71 ділянка площею 1 784,3 гектара) та Черкаській (52 ділянки площею 397,05 гектара) областях.

Для порівняння: у першому півріччі 2016 року стартовий розмір річної орендної плати за продані на торгах земельні ділянки в середньому становив 7,23 відсотка від нормативної грошової оцінки, за результатами торгів — 9,97 відсотка. У 2015 році стартова ставка складала в середньому 4 відсотки, за результатами торгів — 7.

Станом на 30 червня поточного року перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах, включає 6 397 ділянок загальною площею 128 тисяч 4 гектара.

Кабінет Міністрів України 7 червня цього року ухвалив Стратегію вдосконалення управління у галузі використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпоряджання ними, згідно з якою введено уніфіковані правила при розпоряджанні землями. Так, передача державних земель в оренду здійснюється винятково на аукціонах за єдиними стартовими умовами — на термін 7 років при ставці не нижче 8 відсотків від нормативної грошової вартості цієї землі, що відповідає середньому рівню оренди по галузі. Також введено жорсткий розрахунковий норматив площі землі, яка може бути передана на місцевому рівні безоплатно: не більше ніж 25 відсотків від площі земель, що були передані в оренду на конкурентних засадах за попередній звітний період (квартал).

Оксана СОВА

Джерело: Україна молода, №81, c. 8.