В обласній державній адміністрації відбулася апаратна нарада, у якій взяли участь представники структурних підрозділів ОДА, територіальних підрозділів міністерств та відомств. А також на селекторному зв’язку – керівники районних державних адміністрацій області.
Порядок денний налічував вирішення значного переліку проблем щодо покращення життєдіяльності мешканців Кіровоградщини, серед яких значна увага була приділена питанням землеустрою та землевпорядкування.
Зокрема, Олег Кудря, в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, поінформував присутніх про стан використання в області коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва та проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Так, за оперативною інформацією, станом на 28 вересня 2016 року, сума залишків, що надійшли в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, на спеціальних рахунках місцевих рад становить 14,4 млн гривень. Ці кошти планується використовувати на проведення нормативної грошової оцінки земель, інвентаризацію земель, заходи з охорони земель та поліпшення земельних ресурсів. В тому числі: Кіровоградської обласної ради – 3 866,669 тис.грн; районних рад –1 912,239 тис.грн; міст обласного значення – 16,845 тис.грн; сільських селищних рад – 8 601,387 тис.грн.
За словами в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, якщо в 2015 році фактично надійшло втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва до всіх місцевих бюджетів 452,298 тис.грн, то в 2016 році таких коштів надійшло вже 2 530,801тис.грн. В той же час, використано в 2015 році 2 508,718 тис.грн, а поточного року – поки що лише 276,691 тис.грн.
Кошти використовувалися: 2015 р. – на інвентаризацію земель, проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, впровадження заходів з охорони земель та інше використано коштів. 2016 р. – на проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів розробку схем землеустрою.
Тож, враховуючи значну суму залишків коштів в обласному бюджеті, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, керівник обласного Держгеокадастру звернувся до очільників місцевих рад та голів районних державних адміністрацій з метою термінової необхідності реалізації заходів з розвитку земельних відносин в області.
Як було зауважено, пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що обсяг субвенції з обласного бюджету для кожного районного чи міського (міст обласного значення) бюджету визначається у розмірі до 80 відсотків від обсягу видатків, необхідних для фінансування вказаних у пункті 2 Порядку заходів і об’єктів, за умови, що в місцевих бюджетах відповідних територій у поточному бюджетному році для цих цілей передбачені кошти в обсязі, не менше ніж 20 відсотків від загального обсягу зазначених видатків.
Також слушними були й питання нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. На 2015-2016 оціночний рік потребувала актуалізації (повторна) нормативна грошова оцінка земель 142 населених пунктів.
По 120 населеним пунктам проводяться роботи щодо укладання договорів та затвердження технічної документації на виконання робіт, а по деяким ці роботи вже завершені. Проте по 22 населені пункти взагалі не задіяні в цій роботі з причини відсутності у місцевих бюджетах достатнього фінансування.
На 2016-2017 оціночний рік потребує актуалізації (повторна) нормативна грошова оцінка земель 75 населених пунктів. 39 населених пунктів уклало договори на виконання робіт. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів має бути розроблена та затверджена рішенням відповідної місцевої ради та рішення про це офіційно оприлюднені до 15 липня 2017 року. Середня кошторисна вартість технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сіл та селищ Кіровоградської області на 2015-2016 оціночний рік становила 13,14 тис. грн.
Одним із основних показників економічної ефективності проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є надходження від плати за землю.
Про необхідність своєчасного оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів свідчить також порівняльний аналіз показників середньої (базової) вартості 1 м². При проведені чергової нормативної грошової оцінки зростає середня (базова) вартість 1 м² земель населених пунктів.
Отже, середня базова вартість 1 м² при проведенні первинної грошової оцінки земель населених пунктів Кіровоградської області у 2009 році становила 7,35 грн/м², при проведенні повторної оцінки у 2015 році середня базова вартість 1 м² становила 32,8 грн/м², що більше у 4,5 раза.
На завершення голова обласної державної адміністрації порадив керівникам територіальних громад бути активними учасниками реалізації заходів з розвитку земельних відносин в області. Адже стабільні земельні відносини – це стабільна економіка, а найголовніше, – стабільна держава.