Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру взято курс на максимальне спрощення земельних сервісів, задекларовано надання послуг у цій сфері у максимально стислі строки, а основною метою реформування земельних відносин визначена зміна управлінської моделі, законодавчих засад та професійних підходів у цій сфері.
Серед головних реформ, що змінюють Україну на шляху економічних реформ, є відкриття доступу до державних реєстрів даних. Відкрито доступ до реєстру власників земельних ділянок і запущено онлайн послугу замовлення витяги про нормативно-грошову оцінку землі. А минулого року Держгеокадастр презентував платформу з проведення земельних торгів онлайн. Це має забезпечити більшу прозорість процесу набуття прав на земельні ділянки.
Ці та інші питання були актуальні під час колегії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на тему: «Підсумки роботи Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за 2016 рік». Захід проведений за участі представників Держгеокадастру, структурних підрозділів Головного управління Держгеокадастру у районах області, а також керівників ДП «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та Кіровоградської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», регіональної філії ДП «Укрспецзем».
Особливий статус земельного питання як для Кіровоградщини, так і України в цілому визначає й особливу до нього увагу як з боку влади, так громадськості. Отже, обговорення проблемних питань, що виникають у ході діяльності, і шляхи їх подолання були актуальними у роботі колегії Головного управління Держгеокдастру у Кіровоградській області.
Так, соціальна ініціатива Уряду щодо виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції у складний для країни час набула неабиякого резонансу.
Як зазначив головуючий під час колегії начальник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Ігор Зінченко, для забезпечення учасників бойових дій та осіб прирівняних до них земельними ділянками Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області вжито низку організаційних заходів, відповідно до яких з початку 2016 року учасникам АТО видано 8,4 тис. розпорядчих документів. Зокрема 5063 накази про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у 2015-й – 2755, тобто майже удвічі менше), а також 3139 наказів про затвердження виготовлених проектів землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність (у 2015 – 1057, тобто майже утричі менше). Це питання і надалі залишається пріоритетом діяльності Держгеокадастру.
Питання, винесені для ґрунтовного розгляду, наступні. Стан виконання планів-графіків з перенесення до Державного земельного кадастру з Державного реєстру земель відомостей про земельні ділянки та відкриття поземельних книг на земельні ділянки, відомості про які внесено до Державного земельного кадастру як «пакетно завантажені». Результати проведення у 2013 році інвентаризації земель сільськогосподарського призначення та перспективи проведення інвентаризації з метою внесення в Державний земельний кадастр відомостей про земельні ділянки лісогосподарського, сільськогосподарського призначення та водного фонду із зазначенням орієнтовного фінансування для виконання робіт. План перевірок на І квартал 2017 року щодо питань дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів та організацію його виконання. Стан реалізації пілотного проекту із запровадження екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Держгеокадастру. Стан продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на земельних торгах у 2016 році та про заплановані обсяги продажу на 2017 рік. Результати обстеження наявності та фізичного стану пунктів Державної геодезичної мережі України та інші.
Як було відмічено:
– Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянуто майже 22714 заяв фізичних та юридичних осіб. За результатами їх розгляду видано 12726 наказів щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення. Із них 8382 – учасникам антитерористичної операції.
– Проведено 61 земельні торги у формі аукціону, на яких продано органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування право на оренду 136 земельних ділянок.
– До місцевих бюджетів фактично надійшло коштів у сумі 2,8 млн грн в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
– Державні кадастрові реєстратори територіальних органів Держгеокадастру опрацювали майже 109 тис. заяв, із яких відповідно надано майже 65 тис. відомостей із Державного земельного кадастру у формі витягу з Державного земельного кадастру. А також здійснено державну реєстрацію 43 тис. земельних ділянок.
Наголошено було й на питанні взаємодії з органами місцевого самоврядування щодо проведення роботи з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів після встановлення меж.
На завершення колегії по кожному питанню порядку денного були прийняті протокольні рішення, що сприятимуть підвищенню ефективності діяльності установи у поточному році.