17 червня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами. Деградація земель та опустелювання вже давно набули глобального виміру та є одними з найбільших викликів для сталого розвитку людства,спричиняючи серйозні проблеми як екологічного, так і соціально-економічного характеру, включаючи голод та вимушену міграцію населення.
• Щорічно людство втрачає 12 мільйонів гектарів земель та 75 мільярдів тонн родючих ґрунтів.
• На землях, які втрачаються щорічно, можна було б отримувати 20 млн. тонн зерна.
• Щохвилини в світі від голоду вмирає 16 осіб, з яких 12 дітей.
• Близько 40% населення земної кулі страждає від нестачі води.
• До 2030 року потреби у продовольстві, енергії та воді збільшаться щонайменше на 50,45 та 30 відсотків.
Для консолідації світових зусиль у подаванні цих проблем 17 червня 1994 року в м. Париж було прийнято Конвенцію Організації Об’єднаних Націй про боротьби з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та деградації земель під впливом природних чи антропогенних чинників.
Саме тому сторонами Конвенції на сьогодні є 193 країни світу, у тому числі і ті, на території яких природні пустелі взагалі відсутні.
Землі України також зазнають впливу деградаційних процесів, серед яких найбільш масштабними є ерозія (близько 57,5% земель країни), забруднення (близько 20% земель країни), підтоплення території (близько 12% земель країни). Щорічно фіксується близько 23 тисяч одиниць зсувів. Кількість підземних і поверхневих карстопроявів становить близько 27 тисяч.
Причини такої ситуації мають комплексний характер та історичні передумови.
Кіровоградська область за площею та біопродуктивним потенціалом земельного фонду є однією з провідних областей країни.
Так, земельний фонд Кіровоградщини складає близько 2,5 млн га, з них понад 2 млн га, або 82,8 відсотка займають сільськогосподарські угіддя. З яких: рілля – 86,8 відсотка, багаторічні насадження – 1,2, сіножаті – 1,2 та пасовища – 10,8 відсотка.
Натепер у Кіровоградській області завершено перерозподіл земель запасу і резервного фонду. В результаті чого в приватній власності знаходиться близько 1,5 млн. га сільськогосподарських угідь – 73,4% від їх загальної площі, в тому числі і орних земель – 83,4%.
Зокрема, в державній власності залишається більше ніж півмвмільйона га сільськогосподарських земель, в тому числі орних земель – 285,4 тис. га. В комунальній власності – 2,4 тис. га сільськогосподарських угідь, з них 2,2 тис.га орних земель.
Сільськогосподарська освоєність Кіровоградщини – надзвичайно висока, порівняно з земельними фондами України та провідних держав світу. Так, якщо освоєність країн Європи складає в середньому 53-65%, в України – понад 70%, то в Кіровоградській області цей показник досяг 82,6%.