Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» від 7 лютого 2018 р. № 105 було проведено природно-сільськогосподарське районування земель України і створено схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель України в масштабі 1:500 000 з виокремленням природно-сільськогосподарських таксономічних виділів, зокрема, районів. Зазначеною постановою передбачено, що нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення визначається відповідно до нормативу капіталізованого рентного доходу на землях сільськогосподарського призначення природно-сільськогосподарських районів Автономної Республіки Крим, областей згідно з додатком та показників бонітування ґрунтів шляхом складання шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів природно-сільськогосподарських районів (для сільськогосподарських угідь). Тобто в основу розрахунків нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено природно-сільськогосподарське районування земель України. Крім того, природно-сільськогосподарське районування в найбільшій мірі відповідає завданням державного планування заходів з раціонального використання сприятливих для сільського господарства природних ресурсів та їх дієвій охороні.
Відповідно до статті 179 Земельного кодексу України, природно-сільськогосподарське районування є основою для оцінки земель і розроблення землевпорядної документації щодо використання та охорони земель.
Для врахування територіальних відмінностей природних та економічних умов розроблено природно-сільськогосподарське районування. Воно являє собою науково обґрунтовану систему поділу території, що враховує розподіл природних ресурсів, а також особливості їхнього сільськогосподарського використання. Районування – це своєрідна база територіального обліку природних умов і ресурсів, кількості, якісного стану і виробничої спроможності земель в системі таксономічних одиниць. Воно є природно-історичною основою для розміщення сільськогосподарського виробництва, оцінки земель, розробки схем використання земельних ресурсів, схем і проектів землеустрою, систем ведення сільського господарства й землеробства та ін.
Природно-сільськогосподарське районування відображає необхідність першочергового використання земельних ресурсів в інтересах сільського господарства і побудоване на агробіоекологічній основі, що зумовлено особливостями сільськогосподарського виробництва, сутність якого полягає в утилізації сонячної енергії рослинними організмами.
Як отримати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки
Згідно із частиною другою статті 20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2011 року № 835 “Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг” видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки включено до пункту 2 переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Держгеокадастру на безоплатній основі
Передбачена можливість подання заяви в електронному вигляді через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через офіційний веб-сайт Держгеокадастру (Публічна кадастрова карта).
Також посилання на електронні сервіси Держгеокадастру присутнє на порталі “Нормативна грошова оцінка”.
Відповідно до вимог Закону України “Про адміністративні послуги” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523-р “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг” надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється виключно через центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування.
З якої документації у 2019 році видається Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки
Положеннями пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено, що у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводиться загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення.
Роботи із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення виконані в повному обсязі відповідно до Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 105.
Наказом Мінагрополітики від 16 листопада 2018 року № 552 «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» затверджено відповідну технічну документацію.
Пунктом 3 зазначеного наказу передбачено, що наказ набирає чинності з 01 січня 2019 року.
Виходячи з викладеного, з 01 січня 2019 року витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) видаватимуться виключно із технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.
Чому оцінка земельної ділянки за загальнонаціональною нормативною грошовою оцінкою відрізняється від оцінки минулих років (або вартості земельних часток (паїв) за проектами паювання)
Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення проведена у 2018 році відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 831.
Зазначеною Методикою повністю змінені підходи до оцінки сільськогосподарських земель, а тому результати оцінки за новою Методикою та результати оцінки 1995-97 років є неспівставними. Сьогодні при проведенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення використання меж колишніх колективних селянських господарств Методикою не передбачено, а на оцінку конкретної земельної ділянки впливають виключно площі агровиробничих груп угідь, що розташовані на земельній ділянці та відповідні нормативи рентного доходу.
Чому не можливо знайти земельну ділянку на порталі
1. На порталі “Нормативна грошова оцінка” розміщені відомості виключно про земельні ділянки сільськогосподарського призначення, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру.
2. Земельні ділянки, зареєстровані у Державному земельному кадастрі на початку 2019 року з’являться на порталі після оновлення шару із земельними ділянками (шар з ділянками є статичним між оновленнями). Витяг по таким земельним ділянками можливо замовити через публічну кадастрову карту або Центр надання адміністративних послуг.
Неможливо розрахувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки, видає помилку
Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється виключно в автоматичному режимі відповідно до відомостей про земельну ділянку, що містяться у електронному документі (обмінному файлі), створеному при формуванні земельної ділянки, а також відомостей загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, які також завантажені до Державного земельного кадастру.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не може бути розрахована, у випадку, коли у електронному документі (обмінному файлі):
– сума площ угідь не співпадає с площею земельної ділянки;
– площа ділянки, яка вказана у електронному документі не співпадає з площею ділянки за координатами;
– код сільськогосподарського угіддя вказано невірно;
– угіддя просторово не співпадають із земельною ділянкою;
– геометрія ділянки не валідна (має самоперетини);
– геометрія угідь не валідна (має самоперетини);
– відсутня інформація про угіддя;
– сума площ угідь розрахована за координатами не дорівнює площі земельної ділянки за координатами.
Вказані помилки потребують внесення змін до електронного документа (обмінного файлу), для чого необхідно звернутись до Державного кадастрового реєстратора за місцем знаходження земельної ділянки для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
Також є два випадки, коли оцінка ділянки не може бути розрахована, це перетин земельної ділянки із межею населеного пункту та розташування земельних ділянок в двох або більше природно-сільськогосподарських районах. Такі помилки будуть переглядатися на центральному рівні та вживатись заходи щодо їх усунення (за можливості їх усунення).
Чому межі природньо-сільськогосподарських районів/агровиробничих груп ґрунтів відрізняються від наявних на руках матеріалів
Під час проведення загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення проводилось уточнення матеріалів як природно-сільськогосподарського районування земель, так і матеріалів розповсюдження агровиробничих груп грунтів, в тому числі з проведенням ґрунтових досліджень, їх топологічна ув’язка. Під час проведення загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення проводилось уточнення матеріалів як природно-сільськогосподарського районування земель, так і матеріалів розповсюдження агровиробничих груп грунтів, в тому числі з проведенням ґрунтових досліджень, їх топологічна ув’язка.