25 червня відбувся поки що формальний старт процесу переговорів України та ЄС. Для того щоб справді вести перемовини щодо адаптації України до права ЄС, треба відкрити перші переговорні глави – і це ми розраховуємо зробити за польського головування (з 1 січня 2025 року).

За цей час Україна разом із ЄС має завершити скринінг усіх «засадничих глав» (аналіз українського законодавства на відповідність праву ЄС).

Далі – сформувати й погодити з Єврокомісією кілька планів дій (тобто планів реформ із індикаторами виконання) для розділів щодо верховенства права, захисту меншин (привіт, Угорщино), функціонування демократичних інститутів, реформування державного управління тощо.

Головна запорука успіху України – це зміни в питаннях правосуддя, демократії, системи держуправління тощо. Без цього немає жодного шансу на успіх вступних переговорів.

Індикатори, що стосуються цих розділів, будуть супроводжувати Київ протягом усього процесу переговорів. Як приклад, у сфері верховенства права ЄС спершу встановить індикатори для відкриття змістовних переговорів по главі. Потім – сформує “проміжні контрольні показники”, досягнення яких дозволить говорити, що Україна попередньо виконала вимоги ЄС. А потім – у самому кінці – ЄС затвердить для України новий блок “контрольних показників” у цій сфері, щоби підтвердити закриття переговорів.

Така багатошарова схема дозволяє ЄС бути впевненим, що держава-кандидат, тобто Україна, не знайде креативний шлях формального виконання вимог Євросоюзу без проведення реформ по суті.

Джерело: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2024/06/25/7188893/