Перелік відомостей, які підлягають відображенню у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), визначено ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) і Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 (далі – Порядок). До таких належать, зокрема, відомості про отримані доходи суб’єкта декларування або членів його сім’ї (п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону).

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону Національне агентство надає рекомендаційні роз’яснення, методичну та консультаційну допомогу з питань застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

Це повноваження Національне агентство реалізує шляхом підготовки роз’яснень та методичних рекомендацій, які розміщені у Базі знань НАЗК, і можуть бути використані необмеженим колом осіб, а також шляхом надання усних консультацій працівниками Контакт-центру.

З метою реалізації вищезазначеного повноваження Національне агентство підготувало Роз’яснення щодо фінансової доброчесності від 13.11.2023 № 4 (зі змінами; далі – Роз’яснення), які розміщено в розділі «Декларування» 1 Бази знань НАЗК.

Пункт 7 ч. 1 ст. 46 Закону містить невичерпний перелік доходів, які підлягають декларуванню.

За наявності документів, які підтверджують набуття суб’єктом декларування та / або членами його сім’ї права на об’єкт декларування, а також документів, які містять відомості про дату набуття права на нього, його кількість, характеристики, вартість та інші відомості, передбачені Законом, у декларації зазначаються відомості на підставі цих документів (п. 4 розд. ІІІ Порядку).

Загальна інформація про те, які доходи зазначаються у декларації, викладена у п. 133 Роз’яснень.

Заповнення декларації (у т. ч. збір інформації для її заповнення), а також внесення до декларації повних та достовірних відомостей, є обов’язками суб’єктів декларування.

«Кешбек «Зроблено в Україні» (Національний кешбек) є державною грошовою допомогою фізичним особам – покупцям товарів та послуг українського виробництва, яка передбачена Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (далі – Порядок про Національний кешбек), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 № 952 (зі змінами) (далі – Постанова № 952).

Грошові кошти Національного кешбеку зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання «Кешбек «Зроблено в Україні» (далі – спеціальний рахунок), відкритий фізичною особою-покупцем в одному з уповноважених банків України (п. 16 Порядку про Національний кешбек).

Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» (у т. ч. щодо коштів відповідно до Порядку про Національний кешбек), та відповідальним виконавцем цієї бюджетної програми є Міністерство економіки України (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, затвердженого Постановою № 952).

Національний кешбек є доходом, відомості про який підлягають декларуванню у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації.

У полі «Вид доходу» необхідно обрати «Інше» і зазначити «Національний кешбек». Джерелом доходу є Міністерство економіки України (код ЄДРПОУ 37508596).

Щодо декларування банку, в якому відкритий спеціальний рахунок, додатково див. п. 166 Роз’яснень.

Окремо звертаємо увагу, що не є доходом сума оплати послуг, яка повернулася на спеціальний рахунок суб’єкта декларування / члена його сім’ї від суб’єкта господарювання (додатково див. п. 135 Роз’яснень).