Український агросектор має перетворитися у агарний Ельдорадо Європи. Тільки так ЄС зміцнить свою продовольчу безпеку та вийде на позицію аграрного гравця №2 у світі. Натомість український АПК отримає аграрну синергію нової якості від такої кооперації зі ставкою на додану вартість.
Як побудувати успішну історію аграрної інтеграції між ЄС та нами? Чи відчувають наші аграрії міцне плече підтримки від наших міжнародних друзів? Що чекає експортерів на європейському кордоні? Та про інші гарячі аграрні питання українського АПК – в першому ексклюзивному відео-інтерв’ю для Latifundist.com та AgroPolit.com розповів новопризначений міністр аграрної політики та продовольства України Віталі Коваль у французькому місті Діжон під час Конференції Міністрів у рамках святкуванні 100-річчя Міжнародної організації виноградарства та вина.
AgroPolit.com: Як закінчилася серія ваших міжнародних візитів у Європі?
Віталій Коваль: Відбулися зустрічі з угорським, словацьким та польським колегами. У Німеччині була розширена нарада європейських міністрів. На кожній зустрічі є можливість сказати про позицію України. Я вдячний нашим колегам і європейським країнам, що вони дають нам можливість донести інформацію про стан справ. Кожен міністр, починаючи зустріч, запитує: «Що у вас на полі бою? На аграрному фронті в Україні?». Відбулася двостороння зустріч з новопризначеною міністеркою Франції, лейтмотивом якої була відкритість та прогнозованість діалогу. Важливо, щоб французькі фермери розуміли українських. Потрібно встановити горизонтальні зв’язки на рівні фермерів, асоціацій, міністерств, урядів, тоді взаємодіалог відбувається зрозуміло, передбачувано, прогнозовано і взаємовигідно. Домовилися зробити розширену зустріч у форматі зум та намітити шляхи, які нам дозволять стати сильнішими на зовнішніх (третіх країн) ринках, бо ми говоримо не просто про європейські, а загалом світові ринки.
Кожна зустріч – це можливість висловити правду, розповісти про реальний стан речей. Коли з наших діалогів зникають емоції, а з’являються «холодні», статистичні, об’єктивні цифри, то діалог одразу переходить у конструктивний формат. Адже ті наративи, які наші вороги поширюють в Європі, стосовно засилля нашої продукції, її якості та демпінгових цін – це повноцінна брехня. Коли ми бачимо аналітичні звіти про експорт агропродукції в ЄС, то по більшості категорій ми поставляємо у розмірі менше 5% загального споживання Європи! Тільки по кукурудзі ми є відчутним експортером до Європи: у 2023 році експортували близько 12 млн т, при тому що весь ринок її споживання в ЄС – 77 млн т. Окрім нас ще є Бразилія, США та інші країни і ми на ряду з ними є лише один з постачальників кукурудзи. Ми з вами у Франції, так от Україна займає 0,5 % від аграрного імпорту Франції.
Євроінтеграція зачепить усі напрямки у сільському господарстві (рослинництво, тваринництво та інше). Все сільське господарства потребує адаптації. У нас з ЄС історично різні підходи до агроформату. Але досить успішно сьогодні працює система продконтролю в Україні. За більшістю позицій реформування ми отримуємо менше зауважень від європейських інстанцій стосовно якості продукції. Адже українські заводи успішно конкурують на глобальному ринку, вони ввели на підприємствах систему ХАССП, вони вже конкурують з міжнародним бізнесом стандартами ІСО. Український бізнес вже давно готується працювати за міжнародними стандартами і не чекає, що його змусять це робити.
Повний текст за посиланням