12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-ІХ (далі – Закон).
Одночасно стартувала кампанія декларування за 2021 – 2022 роки, яка триватиме до 31 січня 2024 року (для тих осіб, хто не подав раніше декларації за вказані звітні періоди). Крім того, з 1 січня 2024 року до 31 березня 2024 року включно суб’єкти декларування (крім тих, які згідно з Законом мають право на відтермінування строку подачі декларацій) повинні подати декларації за 2023 рік.
Деякі декларанти на даний час вимушено перебувають за кордоном у відпустках на період дії воєнного стану в Україні, але вони теж зобов’язані подати декларації у встановлені терміни. У вказаної категорії осіб виникають питання стосовно можливості доступу до Державного реєстру декларацій (далі — Держреєстр).
Отже, повідомляємо, що обмеження на користування Держреєстром за межами України існують лише в росії, Китаї, Пакистані, Афганістані та Ірані.
Також певні обмеження запроваджені деякими Кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, наприклад – КНЕДП «Державна податкова служба» (далі –КНЕДП «ДПС») для використання КЕП на деяких ресурсах. У такому випадку радимо декларантам звернутись до КНЕДП «ДПС» з проханням розблокувати вашу ІР-адресу задля можливості користуватися КЕП з-за кордону.
Контакти КНЕДП: https://ca.tax.gov.ua/contacts
Крім того, існує можливість доступу до Реєстру за допомогою VPN з українськими ІР-адресами. Просимо користувачів заздалегідь потурбуватися про наявність чинного КЕП/ЕЦП та звернутися до відповідних органів для його отримання або подовження. Використання електронних сервісів, які вимагають авторизацію за допомогою КЕП/ЕЦП, в умовах воєнного стану для багатьох користувачів, які не мають електронного цифрового підпису, стало проблемою. У зв’язку з вимушеною зміною місця перебування, велика кількість громадян нашої держави не мають можливості особисто відвідати акредитовані центри сертифікації. Такі громадяни можуть отримати КЕП/ЕЦП у застосунку «ДІЯ», додатку «Приват24» або у телеграм боті Ощадбанку.
Звертаємо увагу, що реєстри Національного агентства з питань запобігання корупції можуть некоректно працювати із системами, підтримка яких не забезпечується компаніями-розробниками. Це стосується, зокрема, систем Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 98, Windows 95, а також мобільних пристроїв. Тому рекомендуємо використовувати операційні системи Windows 10 або Windows 11, MacOS, CentOS, Ubuntu, а також браузер Google Chrome, оновлений до останньої версії.
Також нагадуємо, що більш детальні роз’яснення стосовно особливостей відновленого декларування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану розміщені на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Примітка: не радимо подавати декларацію за допомогою мобільних пристроїв чи планшетів.