На прохання Укрінформу експерти визначили перелік найнеобхідніших Україні реформ в економічній і фінансовій сферах. Серед найголовніших – земельна реформа. Особливе місце у реформаторських планах нової влади, безперечно, належить зміні відносин в земельній сфері. Вже до кінця цього року планують скасувати (точніше, не продовжувати на 2020-й) мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення і започаткувати вільний земельний ринок. Про такі перспективи розповів заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук . Наразі, за його словами, триває пошук «найменш болісної і найбільш ефективної моделі» відкриття ринку.

«Ціна питання», за прогнозами Світового банку, від 0,5% (поміркований перехід) до 3% (унаслідок стрімких змін) річного прискорення темпів економічного зростання. Водночас суспільство сприймає «земельні» плани неоднозначно. Занадто довго у нас тягнули з цією реформою і занадто наполегливо українців роками лякали (і продовжують лякати зараз) можливими негативним наслідками відкриття земельного ринку та майже зовсім нічого не говорили про очікувані позитиви й фактично нічого не робили для унеможливлення ризикам, на яких наголошують противники змін. У команді Президента це, вочевидь, розуміють. Як зрозумілий і ступінь відповідальності за зроблені і не зроблені кроки. Адже це – саме та сфера, за кожну допущену помилку у якій суспільство «по рейтингу не погладить».

В експертному середовищі вважають, що найбільшою помилкою влади у процесі реформування земельних відносин може бути поспіх. Із втіленням реформи у нас тягнули щонайменше з початку нинішнього століття. Тепер же, судячи із деяких занадто жвавих заяв представників нової влади, готових шапками закидати вибоїни на дорозі українців до «земельного раю», може статися як із дурнем, котрий «до мила дорвався». За пів року-рік такі реформи не втілюють, – попереджають фахівці.

– За нашими підрахунками, для виконання усього комплексу завдань, що має передувати повноцінному функціонуванню ринку землі, потрібно 5-6 років. Тож помиляється той, хто вважає, що можна ухвалити рішення, скасувати мораторій… і за пів року «усе пішло-поїхало», – наголошує в коментарі Укрінформу заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук.

– Навіть, за рік-два країна навряд чи впорається і з підготовчими роботами. Адже починати потрібно з розпродажу державних наділів, аби переконатися, наскільки ефективно й надійно працює інститут земельних аукціонів, як діють запобіжники (які ще треба законодавчо передбачити). Далі – врахувати допущені помилки, виправити їх. І тільки потім – переходити до торгівлі землею… Серед першочергових завдань – ухвалення «багатостраждального» закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» (уряд щонайменше тричі переносив терміни підготовки узгодженого законопроєкту). А також – інвентаризація земель та наповнення інформацією Земельного та інших державних кадастрів. Адже насправді ніхто в Україні, виявляється, не знає, скільки землі перебуває у сільськогосподарському обігу.

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2761744-akih-ekonomicnih-reform-potrebue-kraina-i-ci-gotova-do-nih-nova-vlada.html