У Онуфріївській райдержадміністрації під головуванням першого заступника голови районної державної адміністрації Ігоря Дудніка відбулася нарада з представниками сільських та селищних рад на тему: «Плата за землю – вагоме джерело доходів місцевих бюджетів. Дослідження джерел формування доходів місцевих бюджетів, їх аналіз з метою виявлення існуючих недоліків та резервів їх збільшення».

Виконуючий обов’язки начальника Відділу в Онуфріївському районі  Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області Микола Яновський зазначив, що з 1 січня 2019 року діє змінена норма п. 271.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), відповідно до якої рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Також доповнено ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (ст. 274 ПКУ), ставкою для лісових земель. Вона становитиме не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до оновленої редакції п.277.1 ПКУ ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються:

– за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, – у розмірі не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області,

– для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі,

– для лісових земель – не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі.

Сьогодні плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Цей платіж у повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Плата за землю є вагомим джерелом доходів місцевих бюджетів.

Так, у районі за І півріччя 2018 року органи місцевого самоврядування отримали 6 058,55 тис. грн (орендна плата за землю від юридичних та фізичних осіб); 900,66 тис. грн (земельний податок від юридичних та фізичних осіб). А від плати за землю у І півріччі 2019 року органи місцевого самоврядування отримали 6 904,8 тис. грн (орендна плата за землю від юридичних осіб); 1 033,79 тис. грн (орендна плата за землю від фізичних осіб); 837,84 тис. грн (земельний податок від юридичних осіб); 289,86 тис. грн (земельний податок від фізичних осіб).

Проаналізувавши дані, можна зробити висновок про збільшення обсягів плати оренди за землю в доходах місцевих бюджетів в сумі 846,26 тис. гривень.

За результатами обговорення питань наради прийнято наступне рішення. Взяти до відома інформацію, що прозвучала,  та  рекомендувати головам сільських, селищних рад у III кварталі 2019 року врегулювати розмір надходжень до місцевих бюджетів шляхом встановлення ставок податку на землю та ставок орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до вимог чинного законодавства.