Питання щодо надання на конкурентних засадах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Кіровоградської області було актуальним під час апаратної наради, проведеної у Кіровоградській обласній державній адміністрації.
Начальник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розповів про результати цього напрямку роботи за 10 місяців поточного року.
Він наголосив, що дана робота є вкрай важливою, адже сприяє наповненню місцевих бюджетів та розвитку інфраструктури територіальних громад. Тож органи місцевого самоврядування мають активізуватися задля того, аби мешканці села могли мали гідне життя.
За його словами, 1 листопада 2018 року до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які виставлено на земельні торги, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області включено 581 земельна ділянка загальною площею 11276 га. Найбільше внесених до переліку земельних ділянок у Олександрійському – 63 (загальною площею 1415 га), Гайворонському – 54 (924 га) районах. Найменше – у Благовіщенському та Маловисківському районі – 9 і 8 земельних ділянок відповідно.
Відповідно до укладених договорів, у 2018 році виконавцями земельних торгів є ДП «Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ДП Кіровоградська регіональна філія «Центр державного земельного кадастру», які забезпечують фінансування підготовки лотів до продажу на земельних торгах (виготовлення документації із землеустрою, оцінки земель та агрохімічних паспортів на земельні ділянки).
На жаль, у роботі щодо підготовки лотів існують проблеми при затвердженні технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, які відповідно до статті 23 Закону України «Про оцінку земель» затверджуються районними радами. Так, подано на затвердження до районних рад 190 технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які виставляються на земельні торги. Упродовж одного місяця розглянуто 109 технічних документацій, що становить 57% від поданих на затвердження. Більше двох місяців розглядалося 55 технічних документацій, що становить 29% від поданих на затвердження. Понад три місяці розглядалось 26 технічних документацій, що становить 14% від поданих на затвердження.
Наприклад, у Новоархангельському районі подано 07.06.2018 року на затвердження технічну документацію з нормативної грошової оцінки по 4 земельних ділянках Тернівської сільської ради, які розглядалися на сесіях 20.07.2018 та 14.09.2018. Депутати перенесли затвердження на наступну сесію.
У Онуфріївському районі подано на затвердження технічні документації з нормативної грошової оцінки по 7 ділянках Куцеволівської сільської ради, по яких отримали відмови з причини неявки сільського голови на сесію та неможливості визначити її позицію з даного питання, та по 2 ділянках Успенської сільської ради (депутати висловили занепокоєння щодо можливості використання земельних ділянок не за цільовим призначенням). Повторно подано клопотання 05.10.2018 про затвердження.
У Благовіщенському районі подано 26.05.2018 року на затвердження технічну документацію з нормативної грошової оцінки на земельну ділянку площею 30 га по Лозуватській сільській раді, але районна рада на сесії від 27.07.2018 року відмовила у затверджені без посилання на будь-які нормативні акти, які порушені під час розроблення технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, у зв’язку з колективним зверненням жителів с.Лозувата щодо надання їм даної ділянки для громадського пасовища та для ведення особистого селянського господарства працівникам соціальної сфери села. На наступній сесії (26.10.2018 року) це питання не виносилося.
Слід наголосити, зазначив начальник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, що затягування затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, на сесіях районних рад призводить до недоотримання значних коштів до місцевих бюджетів.
Так, для Компаніївського району мінімальний розмір недоотриманих до місцевих бюджетів коштів від незатвердження 8 технічних документацій про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з розрахунку стартової ціни (8%) лотів становить понад 186 тис. грн.
За 10 місяців 2018 року на 73 земельних торгах продано 118 прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2164 га, що на 58% більше за аналогічний період 2017 року (1364 га), та на 190% за аналогічний період 2016 року (747 га).
Найбільше продано прав оренди у Олександрійському – 15 земельних ділянок загальною площею 351 га, Гайворонському – 14 земельних ділянок (243 га) та Новоархангельському районі – 13 земельних ділянок (293 га).
Жодного права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності не продано по Знам’янському, Кіровоградському, Маловисківському та Благовіщенському районах.
Отже, за 10 місяців 2018 року більше, ніж на 800 тис.грн вдалося забезпечити надходжень коштів до місцевих бюджетів, загальна сума яких становить 9,4 млн грн. Це більше ніж за весь 2017 рік, – зазначив Ігор Зінченко.
На завершення виступу начальник Головного управління наголосив, що відповідно до доручення Держгеокадастру України від 31.10.2018 з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 №688 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення» проведення земельних торгів буде здійснюватися в електронній формі щодо земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які плануються до продажу на конкурентних засадах.