На таку тему 25-27 жовтня 2018 року для спеціалістів ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області відбулися курси підвищення кваліфікації.
Їх проводили Антон Третяк, директор навчально-наукового інституту економіки та екології природокористування державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України, доктор економічних наук, професор, та Валентина Третяк, професор кафедри екології та економіки землекористування, доктор економічних наук.
Прочитано низку лекцій щодо актуальних питань землеустрою і землевпорядкування в Україні, серед яких «Концептуальні засади інтегрованої земельної політики щодо удосконалення землекористуванням України», «Методичні основи складання схем землеустрою ОТГ» та інші.
Зокрема було зазначено, що земля завжди займала і займає унікальне та ключове положення в суспільно-політичній й економічній діяльності людей, виступаючи в якості центру людської культури і суспільного устрою й будучи особливим фактором виробництва і природним ресурсом, без якого неможлива діяльність людей.
Акцентовано увагу, що площа земель Кіровоградської області складає 2458,8 тис.га, що становить 4,07% від території України. Із них сільськогосподарських земель – 2032,3 тис.га. У структурі с/г угідь – рілля становить 1764,6 га, багаторічні насадження – 25,4 тис.га, пасовища та сіножаті – 242,1 тис.га. Розораність земель в області –71,8%, що на 17,3% більше, ніж у середньому по Україні. Високий рівень розораності територій області в першу чергу обумовлений екстенсивним використанням земель у с/г виробництві. Потенціал земельних ресурсів області становить 547 85,5 млн грн, або 70,3 в сумарній величині природно-ресурсного потенціалу. Отже, стратегічним у галузі земельних відносин на сьогодні є удосконалення земельними ресурсами і землевпорядкуванням.
За словами Атона Третяка, однією із проблем в системі управління земельними ресурсами і землекористуванням в Кіровоградській області є удосконалення методичних підходів до нормативної грошової оцінки сільськогосподарських земель, оскільки експертна грошова оцінка є вищою в рази (і наукові дослідження показують, що вона має бути вищою).
Окрім цього, нагальною проблемою в системі управління земельними ресурсами в Кіровоградській області є землевпорядкування землекористування сільськогосподарських підприємств та розроблення заходів щодо регулювання земельних відносин між власниками земельних часток (паїв) та суб’єктами оренди – сільськогосподарськими підприємствами.
Директор навчально-наукового інституту економіки та екології природокористування державної екологічної академії післядипломної освіти та управління відповів на запитання, що є актуальними у практичній діяльності землевпорядників області.
Загалом у заході взяло участь 55 спеціалістів Головного управління.