Офіційно почався процес передачі 760 тис. га державних сільськогосподарських земель, які перебувають за межами населених пунктів, новим власникам – об’єднаним територіальним громадам (ОТГ). Програма стартувала після прийняття урядом відповідної постанови.
На питання, що виникли з цього приводу у представників аграрного сектора і членів різних професійних та політичних груп, відповів перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк.
Перш за все, він вказав на 3 основних нормативних документа, які дають юридичну підставу для передачі земель від Державного земельного кадастру територіальним громадам:
стаття 117 Земельного кодексу: “Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність”;
постанова Кабміну, на підставі якої Держгеокадастр зобов’язаний провести таку передачу земель ОТГ;
стаття 26 Закону про місцеве самоврядування, яка регламентує під час передачі земель узгодження дій земельного кадастру з органами місцевого самоврядування.
Відповідаючи на питання про порядок і тривалості передачі земель у власність ОТГ, Максим Мартинюк, зазначив заявний принцип передачі. Рада громади на своїй сесії приймає рішення та подає заяву на адресу про передачу земель у комунальну власність, потім отримує підписаний акт прийому-передачі та з ним звертається до державного реєстратора для реєстрації власності громади на заявлені ділянки.
За часом цей процес для окремо взятої ОТГ може зайняти не більше 2 місяців. Однак є чинники, що гальмують процес, до яких відноситься відсутність інвентаризації земель, що підлягають передачі. Так, наприклад, значні площі земель, які не пройшли інвентаризацію, знаходяться у Сумській, Чернігівській, Житомирській та Дніпропетровській областях. У Вінницькій, Закарпатській та Чернівецькій областях ситуація оптимальна.
Залежно від числа сформованих ОТГ буде залежати інтенсивність передачі земель до комунальної власності. Обов’язкова інвентаризація частини земель, що не зазнали раніше цієї процедурі, перед їх передачею буде здійснюватися за рахунок держави.
Що ж зміниться для громад, коли вони стануть власниками державних сільгоспземель? На думку Максима Мартинюка, в першу чергу, розширяться повноваження ОТГ, які зможуть тепер повновладно, на підставі власних рішень розпоряджатися землею в інтересах своїх членів. Він підкреслив, що це лише перший етап для грамотного управління землями. Далі необхідно зайнятися містобудівною документацією та створити план майбутнього розвитку власних територій.
Перший заступник міністра зазначив, що передача громадами земель в оренду буде, як і при колишньому власнику, проходити на відкритих земельних торгах. Він вважає, що різкого стрибка ціни на оренду землі не відбудеться, оскільки Держгеокадастр на аукціонах підняв середню ставку оренди до 14,74% середньорічних.
Джерело: Українські Новини