Минулого тижня Кабінет Міністрів України прийняв постанову, яка запускає передачу сільськогосподарських земель за межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Необхідність розширити повноваження ОТГ в частині управління землями була основним ідеологічним підґрунтям для прийняття такого рішення. Про це написав перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк у своєму блозі.
«Примушувати до об’єднання «зверху» було б неправильно, та й просто неможливо, але можна створити стимули, які зроблять сільради зацікавленими у формуванні ОТГ. Тому Кабмін розглядає передачу земель як один із стимулів до об’єднання», – зауважив Максим Мартинюк.
За словами першого заступника Міністра, результатом від передачі земель об’єднаним територіальним громадам стане істотне розширення ресурсної бази, якою місцеві органи влади зможуть розпорядитися на користь громад. Умовно кажучи, сільрада краще розуміє, як розставляти пріоритети – передати певну ділянку в оренду фермеру чи використати її під пасовище.
«Звичайно, отримання у власність земель за межами населених пунктів – лише перший етап організації успішного управління ними. Наступним кроком має стати розробка документації на ці землі та визначення планів розвитку цих територій», – відмітив заступника Міністра.
Передача земель здійснюється за ініціативи об’єднаних територіальних громад, після подання відповідного звернення до Держгеокадастру. Далі – підписання акту прийому-передачі та подання цього документу для реєстрації комунальної власності на ділянки.
В середньому, для окремо взятої ОТГ процедура передачі земель у власність займе близько двох місяців. Проте, загальнонаціональний дедлайн – 31 грудня 2018 року. Варто зазначити, що у разі передачі землі в оренду, за ОТГ зберігається зобов’язання такої передачі виключно на відкритих земельних торгах.
Для отримання відповідей на всі питання запрацювала Гаряча лінія (0 800 502 528). Також створено спеціальний портал (otg.land.gov.ua).
Довідково:
Уряд знайшов механізм, який в межах чинного законодавства дозволяє передати землі сільськогосподарського призначення у власність об’єднаних територіальних громад.
Зокрема, передача земель від Держгеокадастру у власність об’єднаних територіальних громад відбувається на підставі таких нормативних актів:
- Земельний кодекс, стаття 117 «Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність»;
- Постанова Кабміну, яка зобов’язує Держгеокадастр провести передачу земельних ділянок в частині земель ОТГ;
- Закон про місцеве самоврядування, стаття 26, яка регламентує обов’язкове узгодження дій Держгеокадастру з органом місцевого самоврядування в перехідний період передачі земель.
Прес-служба Мінагрополітики