11 вересня під час апаратної наради у Кіровоградській обласній державній адміністрації були актуальними питання землеустрою і землевпорядкування.
Зокрема, Ігор Зінченко, начальник Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, поінформував присутніх із стану виконання ключових питань діяльності установи. Учасники наради, у тому числі представники регіональних ЗМІ, дізналися про стан підготовки та проведення земельних торгів Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області за І півріччя 2017 року та про актуальність продажу прав оренди на земельні ділянки щодо реалізації Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 413.
Було зазначено, що станом на 01 липня 2017 року до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які можливо виставити на земельні торги, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області включено 348 земельних ділянок загальною площею 8115 га. Упродовж шести місяців поточного року на 18 земельних торгах продано 33 права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 930 га, що у 2,2 раза більше у порівнянні до аналогічного періоду минулого 2016 року (432 га). Надходження від продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на земельних торгах у І півріччі 2017 року. Стартова річна орендна плата склала 8% від нормативної грошової оцінки земель, або 1 млн 772 тис. гривень стартової річної плати за користування від нормативної грошової оцінки земель. За результатами земельних торгів розмір орендної плати зріс до 19,29%, що наповнило місцеві бюджети за рахунок орендної плати понад 4,5 млн грн, що майже на 2,8 млн грн більше від стартової ціни. Цей показник у 2,7 раза більший за показник у аналогічному періоді 2016 року (1,7 млн грн). Відповідно до Стратегії раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності безоплатно у власність чи користування дозволяється передати 25% від площі, переданої на земельних торгах за попередній квартал. Так у IV кварталі безоплатно може бути передано 178 га. Найбільше у Олександрійському – 142 га, Вільшанському – 15 га районах. Найменше у Петрівському – 5,8 га та Устинівському – 7,5 га районах.
Наголошено, що Стратегія запроваджена урядом як системне рішення, що дозволить підвищити ефективність управління земельними ресурсами, встановивши жорсткі умови, на яких Держгеокадастр може розпоряджатися сільгоспземлями державної форми власності. Це рішення є нагальним, оскільки окрім корупційних ризиків низька ефективність управління землями призводить до суттєвого недоотримання коштів місцевими бюджетами, до яких зараховується орендна плата.
Мета Стратегії – створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, спрямованої на забезпечення захисту інтересів суспільства (насамперед учасників антитерористичної операції), територіальних громад та держави, а також раціонального та ефективного функціонування сільськогосподарських регіонів з урахуванням потреб розвитку населених пунктів, запобігання деградації земель, необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації сформовано перелік із 23 земельних ділянок загальною площею майже 54 га, які можуть бути передані громадянам у власність у III кварталі 2017 року. Вказаний перелік затверджено наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 21.06.2017 року № 279. Найбільше земельних ділянок включено до зазначеного переліку в Олександрійському районі 8 – на площу 15,39 га, Петрівського та Гайворонського по 5 – на площу 12,66 га та 7,25 га відповідно. Зазначений перелік сформовано за результатами проведених земельних торгів у вигляді аукціону з продажу права оренди за формулою 25% від загальної площі земельних ділянок реалізованих на конкурентних засадах. Інформацію про прийнятий наказ з відповідними додатками (узагальнена таблиця та викопіювання місця розташування кожної земельної ділянки) розміщено на офіційному ВЕБ-сайті Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
З моменту прийняття вищезазначеного наказу та його оприлюднення за зверненнями громадян-учасників антитерористичної операції станом на 11 вересня поточного року надано дозволи на розроблення документації із землеустрою на загальну площу 31,39 га.
Впровадження заходів Стратегії стимулюватиме зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі держземель в оренду. Розрахунково, по Україні економічний ефект може скласти додатково 1 млрд гривень станом на кінець 2018 року.
Від часу запровадження ініціативи Урядом щодо виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції у складний для країни час на сьогодні у Кіровоградській області учасники АТО вже завершили процес оформлення у власність 6340 земельних ділянок. Проекти землеустрою затверджені на ділянки загальною площею понад 11,8 тис. гектарів. Найбільшу кількість земельних ділянок військовим надали у Новомиргородському (807 – площею 1,6 тис. га), Кіровоградському (749 – площею 1,3 тис. га) районах.
В області учасники АТО та члени родин загиблих військовослужбовців отримали 9455 дозволи на розроблення проектів землеустрою для відведення землі. Після завершення процедури оформлення земельних ділянок військові отримають у власність землі загальною площею понад 17,6 тис. гектарів.