Під таким заголовком у Прес-клубі реформ відбулася презентація інформаційного посібника про права, обов’язки та соціальні гарантії для учасників антитерористичної операції. Його розробили юристи-волонтери ВПГО «Юридична Сотня», затвердили та перевірили фахівці з Міністерства оборони України, Міністерства соціальної політики України, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО та Генерального Штабу Збройних сил України. Він містить 168 сторінок графічного матеріалу – покрокових інструкцій, які допоможуть ветеранам, військовослужбовцям і членам їхніх родин дізнатися про їхні права, а також допоможуть отримати захист і якісну правову допомогу.
Презентація відбулася за участі правозахисника, юриста ВПГО «Юридична сотня» Антона Красова і представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в Кіровоградській області Світлани Марченко.
Зокрема було зазначено, що Державна служба України у справах ветеранів війни та учасникам АТО є держателем Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції. Станом на 1 листопада 2016 року за інформацією відомчих комісій статус учасника бойових дій надано 267 322 громадянам України. Із них на Кіровоградщині отримали статус ветерана війни 94856. 115 земляків внаслідок війни на Сході здобули інвалідність. Область втратила 174 бійця.
Задум створити такий посібник виник ще 2014 році, коли законодавча база з військового права була слабкою. А законодавчі норми розкидані по багатьох законодавчих актах та кодексах. Слід було систематизувати увесь матеріал і надати роз’яснення.
За словами Антона Красова, система юридичного захисту починається від знання військовими своїх прав. У цьому головна роль належить інформуванню. «Пам’ятки учасникам АТО» – перший такий інформаційний продукт.
Розробники збірника намагалися, аби він був корисним кожному бійцю, незважаючи на його статус і звання. Доступним, адже люди без спеціальною юридичної освіти мають зрозуміти певні законодавчі норми. Аби максимально спростити матеріал, він представлений за допомогою графіків, малюнків і схем. Тут викладено й зразки документів, що необхідні при оформленні тої чи іншої соціальної послуги.
Також за переконанням «Юридичної сотні», видання має бути зручним у користуванні: тонка палітурка, чіткий друк. Крім цього, він сприятиме підвищенню правової обізнаності військовослужбовців, їх професійно-кваліфікаційного рівня.
Серед розділів є й щодо забезпечення земельними ділянками, де вказаний алгоритм дій щодо забезпечення реалізації конституційних прав учасників антитерористичної операції, членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції на отримання у власність земельних ділянок в межах норм безоплатної приватизації.
Окрім паперового варіанту інформаційний збірник існує й в електронному, яким можна скористатися в онлайн режимі. Його зміст має постійно коригуватися за мірою прийняття нових нормативних документів та внесення змін до вже існуючих.
До своєї презентації видання вийшло тиражем 10 тисяч примірників. «Це дуже мало, адже чисельність її потенційних користувачів у десятки разів більша. Така книжечка має бути в кишені кожного учасника АТО», – зазначила Світлана Марченко. Тож ВПГО «Юридична сотня» сподівається, що її друк на далі здійснюватиметься за кошти благодійних внесків від усіх, хто бажає допомогти у цій справі. Адже військовослужбовці мають користуватися усіма пільгами та компенсаціями від держави. Це та соціальна категорія населення, яка найбільше доклала, аби України була суверенною державою, жертвуючи власним життям і здоров’ям, – зазначено на заході.