Минулого тижня у Кропивницькому відкрилась міжнародна агропромислова виставка «АгроЕкспо» з польовою демонстрацією техніки та технологій. 600 компаній представили власну техніку та технології, які можна було випробувати безпосередньо в польових умовах. Варто зазначити, що кількість учасників виставки протягом 4 років існування збільшилася в 6 разів. Цьогоріч тут були представлені підприємства різних галузей: рослинництва, техніки та технологій, транспорту та спецтехніки, будівництва та енергозабезпечення, екології та переробки відходів, лісового та присадибного господарства. Виставку розширили й експозицією племінних порід тварин та птиці.
Відкриття відбулося за участі міністра аграрної політики України Тараса Кутового, надзвичайного та повноважного посла із Республіки Македонії в Україні Столе Змейкоскі, президента Торгово-промислової палати України Геннадія Чижикова та її представників із Запорізької, Одеської, Полтавської, Черкаської, областей. Гостями виставки були й представники міжнародних програм та проектів, які фінансуються і реалізуються у рамках міжнародної допомоги, та представники міжнародних компанії в Україні, представники адміністрацій різних областей України, делегації із Польща, Канада і Швеція.
Активними учасниками стали і науковці та фахівці даних галузей Кіровоградщини, зокрема вищих навчальних закладів, департаментів та управлінь обласної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Відкриваючи виставку, голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко підкреслив, що вона проводиться задля підвищення конкурентоспроможності сільгосппродукції, машинобудування тощо. Окрім усього іншого, нещодавно область отримала статус і річкового порту. Світловодський річковий термінал групи компаній «УкрАгроКом» та «Гермес-Трейдинг» є найбільшим на р. Дніпро елеваторним комплексом. Експортери мають можливість здійснювати логістику сільгоспгрузів через термінал в якості додаткового каналу поставок в Миколаївський порт.
Продовжуючи дискусію, Тарас Кутовий задався запитанням: чому такий широкомасштабний захід проводиться саме на Кіровоградщині?
– Дійсно, і родючі чорноземи, і гарна культура агровиробництва є характерними й для інших регіонів держави. Але саме на Кіровоградщині є люди, котрі вболівають за справу… Цьогоріч область зібрала 3 млн тонн зернових. Це шостий раз за час незалежності України.
За словами міністра, сьогодні суспільство ставить безліч викликів і перед державою, і перед галуззю. «Ми багато працюємо, аби зміни, що відбуваються, стали ефективними, щоб кожен учасник ринку відчував, що у нього є завтрашній день. Хочеться, щоб ці позитивні кроки, що здійснюються у складні часи змін, принесли Україні стабільність». Позитивним, за його словами, є той факт, що проведення міжнародної агровиставки поєднується з інвестиційним форумом. Раніше на подібних столичних заходах була поширеною думка на кшталт: де Кропивницький, а де інвестиції. Сьогодні я переконався, що конкуренція Києву вже існує. Децентралізація, про яку багато йдеться, відбувається в питаннях можливості представити свої інтереси на кожному регіональному ринку. Хотілося, щоб такі виставки були по всій Україні.
Під час інвестиційного форуму були обговорені важливі питання щодо економіки нашої країни та туризму як важливої складової інвестиційної привабливості регіонів України. Провідні фахівці та економісти, науковці і представники міжнародних фінансових компаній презентували учасникам форуму пріоритети розвитку національної економіки та можливості її прискореного економічного зростання.
Актуальними були й питання ринку землі. Зокрема Тарас Кутовий зазначив: «У цьому контексті ми говоримо не про приватизацію, а про те, як сьогодні селяни мають розпоряджатися своєю землею. Я не кажу, що існують якісь абсолютно вірні правила. Але дискусія на цю тему повинна існувати. І ховатися від цього питання ми не можемо. Оскільки це в тому числі й питання інвестиційної стабільності».
За словами Ольги Трофімцевої, заступника міністра аграрної політики, запуск ринку землі слід проводити обережно, покроково, поступово. Але це робити необхідно. Тому що, чим далі ми відтягуємо його вирішення, тим більше проблем ми собі створюємо.
Багато аргументів щодо необхідності проведення ринку землі висловив Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», фахівець у галузі операційного менеджменту, маркетингових та ринкових досліджень, аналізу цінової кон’юнктури міжнародних та українських ринків сільськогосподарських культур.
За його словами існує три сценарії його проведення. Перший – подовжити мораторій мінімум на п’ять років. Другий – запуск ринку землі у форматі емфітевсісу: укладається договір оренди на 50 років із виплатою оренди наперед. Але право власності на землю залишається за власником. Третій – поетапне впровадження вільного ринку землі.
– Тож надаючи перевагу тому чи іншому варіанту, кожен для себе має дати відповідь. Чи влаштовує його відсутність тваринництва, брак переробки сільгосппродукції та садівництва? Якщо так, то ми повинні заявити світові про це. Прийняти мораторій на п’ять або кільканадцять років. Як наслідок, Україні інвестора не бачити. Адже ми не ексклюзив відносно унікальних ґрунтів та технологій. Інвестори, розглядаючи нас, дивляться ще на 3-4 альтернативні країни: Румунію, Польщу, Молдову. Латинська Америка до 2022 року планує вдвічі збільшити валове виробництво сільгосппродукції. Упродовж наступних п’яти років світ зміниться як мінімум удвічі. Тоді давайте оцінимо, наскільки ми будемо конкурентні.
Іноземці вже навчилися розділяти політику і бізнес. Якщо будуть чіткі правила гри, вони готові закупати й політичні ризики. Інвестор зможе звернутися до українських сільгоспвиробників, якщо вони будуть формувати якісь стабільні речі. Тож настав час відходити від страхів, міфів. Адже у цьому випадку ми можемо упустити момент швидкого розвитку світу. Тоді Україна і українське АПК стане усім малоцікавим. І ми залишимося самі по собі зі своїми врожаями. А такого зовсім не хотілося б, – зазначив науковець.
Також під час інвестиційного форуму працювала міжрегіональна туристична виставка «Кіровоградщина запрошує», та панельна дискусія з розвитку туризму, яка відбудеться. Працював всеукраїнський освітній ярмарок, де 25 навчальних закладів із різних регіонів України презентуватимуть свою діяльність. 30 вересня розпочнеться Покровський ярмарок, де представлений широкий асортимент сільгосппродукції за цінами товаровиробника.