Кожний громадянин України має право на безкоштовну приватизацію ділянки землі у шести різних категоріях: ділянка для ведення фермерського господарства, селянського господарство, під будівництво гаража, дачі, ведення садівництва та будівництво дому.
В першу чергу, треба розуміти, що процес приватизації може затягнутися на декілька років.
Спочатку ви маєте обрати ділянку та дізнатися чи вже не приватизована вона, не є безстроковому користуванні з часів СРСР або не здається у оренду. У міськраді скоріш за все вам не зможуть відповісти, тому слід перевірити ділянку землі на сайті Публічної кадастрової мапи та зробити скрін-шот, що ця ділянка вільна.
Наступний крок – зібрати паспортні дані та подати їх до міської ради, яка має розглянути вашу заяву впродовж 30 днів.
Якщо місяць пройшов, а відповіді немає, а таке бува дуже часто, ви можете продовжити чекати або скористатися правом керівництва мовчазної згоди. Велика проблема процесу приватизації у нашій державі, що одразу декілька людей претендують на певну ділянку, витрачають немалі гроші на документацію, а отримує ділянку землі той, хто перший подасть усі документи на другу сесію міськради.
Після міськради слід звернутися до землевпорядної організації, що має зробити проектну документацію впродовж 6 місяців. Обирати треба сертифіковану компанію, щоб документація була признана дійсною, сертифікат можна перевірити на сайті Держгеокадастру. Спеціалісти організації визначають межі ділянки та збирають геодезичні дані.
Окрім цього межі вашої ділянки повинні затвердити сусіди. Якщо вони відмовляються, то єдине рішення – звернення до суду. Звернутися необхідно і до ряду установ, якщо поруч є ліс, річка або озеро, перевірити чи не є дана ділянка землі історично-культурною спадщиною.
Далі ви отримуєте державний кадастровий номер та повертаєтесь зі всіма отриманими документами до міської ради, яка повинна затвердити приватизацію на другій сесії. Після чого ви звертаєтесь до державного адміністратора та отримуєте витяг про прийняття сесією такого рішення.
Пільговиками в отриманні землі є учасники бойових дій у зоні АТО, вони мають право на спрощену процедуру приватизації.