Аграрії малого та середнього бізнесу вважають, що не витримають конкуренції з холдингами, чиновниками та олігархами, якщо в Україні запровадять ринок сільгоспземель. Вони змогли висловити свою думку щодо ринку землі під час голосування в ході Всеукраїнського земельного форуму. який відбувся у Києві 10 квітня й організатором якого виступила ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада». До нього долучилося 490 агропідприємств із загальним земельним фондом 4,5 млн га землі. З них – 115 тваринницьких комплексів та 79 тисяч поголів’я ВРХ.

Левова частка опитаних – 66,9% – переконані, що конкурувати з холдингами, чиновниками та олігархами за поточний банк землі буде неможливо.

За думкою присутніх, якщо ринок землі в Україні будуть запроваджувати, то право продажу повинно поширюватися:

  • починаючи із земель державної та комунальної власності, а потім і на землі приватної власності – 29,84%;
  • лише на землі в приватній власності – 21,59%;
  • одразу на землі як приватної, так і державної та комунальної власності – 26,03%.

Щодо того, хто матиме право купувати землю, більшість голосуючих (51,5%) зійшлися на думці, що спочатку це мають бути тільки фізичні особи, після закінчення перехідного періоду одночасно фізичні та юридичні особи-с.-г. виробники, власниками яких є виключно фізичні особи-громадяни України. Ще 22,46% переконані, що право на купівлю землі повинні мати лише фізичні особи-громадяни України.

68,87% проголосували проти обмеження кола фізичних осіб, які матимуть право на купівлю-продаж та володіння землями с.-г. призначення виключно членами фермерських господарств (тобто які мають організаційно-правову форму «фермерське господарство»).

Думки, щодо максимального розміру площі земельних ділянок с.-г. призначення «в одні руки» фізичної особи розділилися: 38,51% підтримують «до 200 га», а 34,47% – «до 500 га». Власне, як і щодо власності юридичних осіб (і пов’язаних з ними особами). Так, максимальний розмір до 5000 га підтримали 51,52%, а до 10000 – 22,42%.

51,59% висловилися проти надання винятків юридичним особам у вигляді права купувати землі с.-г. призначення понад обмеження (заборони на покупку або ліміти) в розрахунку 2 гектари на корову.

58,42% учасників голосування відзначили, обсяги допомоги місцевій громаді зменшаться, після того як пайовики продадуть свою землю новим власникам.