Вишиванка — самовираження українського народу, відображення його цінностей, традицій, культури та історії. До того ж зараз — модний у всьому світі тренд.
Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що маже статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. Так склалось, що в Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Вона
настільки сильно увійшла до життя української людини, що в нашій країні влаштовуєтеся навіть спеціальне свято – День вишиванки.
Як правило, вишиванка – це білі сорочка, вишита чи то з льону, чи то з конопляного полотна. Проте в останні часи можна зустріти сорочки чорного, червоного, коричневого, сірого та інших кольорів.
Древні модники
Здавна українці виражали себе вишитими на сорочках і рушниках візерунками. Були повсякденні та святкові сорочки. У кожному регіоні існували притаманні саме цій місцевості візерунки та традиції.
Давньогрецький історик Геродот (V століття до нашої ери), описуючи побут скіфів, говорив, що в традиційному одязі цього народу використовувалася вишивка. Скіфи – це древні племена, які населяли степову зону нинішньої України.
Арабські джерела часів Х століття згадують русів, які носили вишитий одяг. Археологічні розкопки підтверджують давнє походження вишиванки.
На Черкащині була знайдена старовинна сорочка, яку відносять до IV століття.
Магія орнаментів
Люди упродовж століть створювали та удосконалювали різні техніки вишивання. Кожен орнамент на сорочці мав певне магічне значення та захисну силу. За вишиванкою можна було визначити статус та місце проживання власника.
Візерунок вишиванки – це не просто красива картинка. У ньому закладено сакральний зміст. Працюючи над вишивкою, майстрині вважали, що створюють оберіг від поганого ока і бід.
Багато символів своїм корінням сягають періоду трипільської культури (VIIII тисячоліття до нашої ери) та епохи неоліту. Візерунки передавалися з покоління в покоління. Вишивальниці навчали майстерності своїх дочок, а ті передавали знання своїм дітям.
Візерунок на вишиванці відрізнявся у батька та сина, у нареченого та його друга, у одруженого парубка та холостяка. Експерти сходяться на думці, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок. Про ці чотири елементи йдеться в багатьох національних піснях.
Проводжала сина у дорогу
І молилась щиросердно Богу.
І казала: “Де б не був, синочку,
Бережи матусину сорочку!”
Гаптувала в пору злив і грому,
Щоб здоровим повернувсь додому.
Вишивала, укладала чари,
Щоб в полон не брали яничари.
Малювала галки і зозулі,
Щоб летіли мимо вражі кулі.
Вишивала день і ніч по краплі,
Лиш би тіла не рубали шаблі.
Дарувала сонця щирі зблиски,
Щоб покласти внука до колиски.
Щоб вернувсь до рідного порога —
Вишивала і просила Бога:
“Отче Боже і Святая Мати,
Хай синочок вернеться до хати!”
Через роки син прийшов додому,
Наче сонце, вишиття на ньому.
Поклонивсь, припавши на коліна,
Та й промовив тихо: “Мамо рідна!
Не оця б з молитвами сорочка, —
Не було б ні внука, ні синочка!”
Традиційний орнамент вишиванок – геометричні й рослинні символи. Рідше використовувалося зображення тварин і птахів.
Геометричні орнаменти зберігають у собі багато таємних символів, тісно переплітаючись зі слов’янської міфологією. Геометричний орнамент це один з найпоширеніших видів вишивання.
Для нього характерні ромби, кружальця, хрести, лінії, зигзаги. Крім того, серед геометричного орнаменту дуже популярні символ «каракулі» і знак «безконечник», які прийшли до нас із часів трипільської культури.
Найчастіше зустрічаються на українській вишиванці геометричні орнаменти Води і Сонця. Сонце зображували восьмикутним, квіткою або розеткою. А ось візерунок води схожий на скрученого вужа. Орнаменти Вода і Сонце символізують дві стихії. Їх наносили на дитячу сорочку як оберіг материнської та батьківської енергії.
Візерунки, виконані хрестиком із зображенням міні-свастики це рухи за сонцем, яке символізує добро, і служать захистом від злих сил.
Вишиванка, прикрашена ромбом з цяткою посередині це символ родючості і чоловічої сили. Такі візерунки вишиті блакитними нитками, які позначали повітря і небесну стихію.
Рослинні орнаменти на вишиванці мали продемонструвати красу природи. Найпоширенішими у традиційній українській вишиванці вважаються
калина, дубове листя, виноград, барвінок, хміль і багато інших.
У стародавні часи калину пов’язували з народженням Всесвіту і вогненної трійці: Місяця, Сонця і Зірок.
Назва походить від стародавньої назви сонця «коло». Візерунок калини на вишиванці символізував безсмертя роду, а також Відродження.
Візерунок дуб вишивали тільки на чоловічих сорочках. Дуб дерево Перуна, який був покровителем чоловічої енергії, розвитку та життя. Сорочка з цим орнаментом була магічним оберегом, живила чоловіка силою українського роду.
Виноград символізував радість і красу сімейного життя. На думку етнографів, виноградник це якась життєва нива, де чоловік як голова родини виступає в ролі сіяча, а от дружина зобов’язана ростити і доглядати за лозою та родиною.
Одним з головних візерунків є червоний мак. Вважалося, що вишиванка з маками повинна захистити її господаря від будь-якого зла. У сім’ях, де чоловіки гинули на війні, дівчата на свої сорочки наносили цей узор, зобов’язуючись зберегти і продовжити козацький рід.
А ось візерунки хмелю означають любов, молодість і буйство. Сорочки з хмелем носили хлопці, які готувалися до шлюбу. Часто на сорочках зображували міфічних звірів і жар-птиць. Найчастіше на вишиванку наносили зозулю, рибу, зайця, сову, метелика або півня. Зоомофорні орнаменти можна побачити в сукупності з різноманітними химерними сплетіннями.
Вишивка в різних регіонах України має свої особливості. На Полтавщині були поширені білі, сірі, червоні кольори, техніка – хрестик, гладь. На Поліссі вишивали червоними нитками, використовуючи геометричний орнамент. На західній Україні популярними були геометричні символи і яскраве поєднання кольорів. На півдні використовували різні квіткові візерунки.
Київські вишиванки поєднували в собі орнаменти різного типу.
На Кіровоградщині переважали реалістичні орнаменти. Якщо вишивали гроно винограду, то видно було навіть полиск ягід і тонесенькі вусики. Полюбляли червоний та чорний кольори.
Зірки у вишиванках
У 1966 році фотограф Гай Вебстер зробив знімки американського рок-музиканта Джима Моррісона у вишиванці. Мабуть, він і став першою західною зіркою в українському національному одязі.
Вишиту сорочку, в якій Моррісон позує перед камерою, музикантові подарував художник і дизайнер Енді Уорхол, українець за походженням.
У сучасному світі багато зірок мають у гардеробі вишиванку і одягають її як повсякдень, так і на світські заходи. Журнал «Вог», який є одним з найвпливовіших джерел у світі моди, назвав вишиванку найгарячішим трендом сезону.
Видання пише, що цей тренд у міжнародну моду ввела українська дизайнерка Віта Кін. Вишиванки у своїх колекціях також представили Ася Мхітарян та Валентино.