Україні буде створена система електронних земельних торгів під робочою назвою “Земельна біржа”. Система буде працювати на єдиній для всієї країни платформі, а скористатися нею зможе кожен бажаючий.

Нововведення передбачено в законопроекті про активізацію земельних торгів, повідомив глава департаменту Держгеокадастру з міжнародного співробітництва та ринку земель Ростислав Шманенко.

По суті “земельна біржа” – це IT-компанія, головна функція якої – проведення прозорих земельних торгів, зазначив чиновник:

“Усередині нашої команди “земельна біржа” має своє кодову назву – land-Bay”.

“Переваг у такого рішення кілька – уніфікація процедур, підвищення прозорості та зручності для громадян, усунення корупційних ризиків в окремих регіонах”, – зазначив голова департаменту Держгеокадастру.

За словами експерта, з часом про веб-портал “Земельної біржі” дізнаються всі учасники ринку, що в свою чергу буде максимізувати ціну лота.

Повідомляється, що на першому етапі біржа буде виконувати лише функції посередника і гаранта, але не зможе виступати власником землі. На другому етапі – самі громадяни зможуть виставляти свої земельні ділянки на експозицію через веб-портал.

З метою не допустити різкого обвалу ціни на землю в перші кілька років після відкриття ринку, державні підприємства зможуть викуповувати у громадян їх земельні ділянки за гарантованою ціною для подальшого перепродажу, а також виступати гарантом при укладанні договорів оренди.

Щодо алгоритму електронних торгів, наразі в департаменті зупинилися на популярній технології “blockchain”, яка передбачає відсутність центрального сервера і децентралізовану мережу учасників ринку.

“Така технологія робить неможливим маніпуляції шляхом внесення змін до log-файл, оскільки учасники торгів дізнаються про всі дії один одного в режимі он-лайн”, – пояснив глава департаменту Держгеокадастру.

Як відомо, відповідний законопроект проходить етап узгодження з іншими міністерствами та центральними органами виконавчої влади.