Сьогодні, 26 серпня, відбулася шоста сесія обласної  ради, під час якої депутати обласної ради обговорили низку питань, серед яких два, що стосуються землеустрою і землевпорядкування. Доповідачем з цих питань був Олег Кудря, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Зокрема, відносно результатів виконання Програми розвитку земельних відносин у Кіровоградській області на 2007-2015 роки було зауважено, що за період 2007–2012 роки на території області розроблено та затверджено проекти розмежування земель державної та комунальної власності 38 сільських, селищних рад, зокрема Бобринецькому–2; Вільшанському–1; Гайворонському–2; Голованівському–1; Добровеличківському–1; Знам’янському–1; Кіровоградському–6; Маловисківському–2; Новгородківському–2; Новоархангельському–9; Новомиргородському–2; Новоукраїнському–8; Устинівському–1.

Із загальної кількості населених пунктів (1030 н.с. площею 227,96 тис. га) первинну нормативну грошову оцінку земель проведено по 1030 населеному пункту, що складає 100 % від їх загальної кількості.

Територіальними громадами не встановлено межі жодного населеного пункту на території Гайворонського, Знам’янського, Маловисківського, Світловодського, Ульяновського районів та міст обласного значення Кропивницького, Світловодська, Знам’янки. Лише межі с.Вершино-Кам’янка Новгородківського району внесено до Державного земельного кадастру.

Станом на 01 січня 2015 року загальна площа населених пунктів області становить 227,96 тис. га. Площа земель населених пунктів, інвентаризацію яких проведено, становить 166,8 тис. га, або 73,2 % від загальної площі. За межами населених пунктів проведено інвентаризацію земель несільськогосподарського призначення на площі 144,4 тис. га, що становить 87,3 % від їх загальної площі (165,4 тис. га).

Такі заходи, як залуження деградованої ріллі, встановлення меж водоохоронних зон, встановлення меж прибережних смуг з причин недофінансування територіальними громадами не проводилися зовсім.

Вишукувальні роботи, будівництво протиерозійних споруд та рекультивація порушених земель, розробка проектів формування та організації території нових землеволодінь, розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, розробка схем землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань, використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць з причин не достатнього фінансування проведено на не значних площах.

Найбільший відсоток земель, зданих в оренду, у Компаніївському (96,6%), Новоархангельському (96,3%), Новомиргородському (96,7%) Новоукраїнському (96,8%) та Ульяновському (99,6%) районах. Найнижчій відсоток у Гайворонському (80,2%), Новгородківському (78,6%) та Світловодському (78,3%) районах.

Середній розмір орендної плати за 1 гектар ріллі державної власності складає 928,4 грн., що становить 3,70 % до нормативної грошової оцінки.

Фактично надійшло орендної плати 129 млн. 785,79 тис. грн., що становить 99,5 % від очікуваного 130 млн. 491,1 тис. грн.

Народні обранці без особливих зауважень підтримали проект постанови, згідно з яким

Також було розглянуто й питання щодо затвердження Програми розвитку земельних відносин у Кіровоградській області на 2016-2020 роки. Як зазначив керівник обласного Держгеокадастру, програма безпосередньо передбачає виконання робіт по 11 напрямках.

Всього передбачено фінансування по Програмі 562179,9 тис. грн., з них на заходи з охорони земель – 148633,528 тис. грн.

На регіональному рівні передбачено, такі основні заходи для раціонального та ефективного використання земель: грошова оцінка земель населених пунктів, встановлення меж населених пунктів, інвентаризація земель.

Орієнтовно проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів у 2016-2020 оціночних роках потребують 1008 населених пунктів області загальною площею 214,66 тис. га, орієнтовна вартість робіт з виготовлення технічної документації яких станом на 2015 рік складає 12296,2 тис. грн.

У реалізації Програми щодо формування територій і встановлення меж населених пунктів першочерговими заходами мають бути роботи по формуванню території та встановленню меж 3 міст обласного значення та 8 міст районного значення, встановленню меж 31 селищ, 808 сільських населених пунктів. На фінансування цих робіт потрібно 34470,5 тис.грн.

Протягом наступних п’яти років в області передбачено проінвентаризувати              76,5 тис. га земель населених пунктів, 1450,1 тис.га. земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів та 63,0 тис.га земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Таким чином, до 2020 року в Кіровоградській області буде проінвентаризовано 1589,6 тис. га земель. На фінансування цих робіт потрібно 360311,9 тис. грн.

Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється за рахунок фінансування з державного бюджету, обласного бюджету, місцевих бюджетів нижчих рівнів, коштів власників землі і землекористувачів та інших не заборонених чинним законодавством джерел фінансування. В першу чергу певні роботи фінансуються за кошти найбільш зацікавленої у виконанні таких робіт сторони.

Реалізація Програми розвитку земельних відносин як комплексу взаємозв’язаних правових, організаційних, фінансових, науково-технічних та інших заходів має забезпечити прискорення завершення в області земельної реформи, а також створити ефективний механізм регулювання земельних відносин та державного управління земельними ресурсами.

За результатами проведеної нормативної грошової оцінки збільшити надходження від плати за землю та підтримати місцеві бюджети.

За результатами проведеної інвентаризації земель створити інформаційну базу для ведення державного земельного кадастру.

Введення в дію автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру дозволить забезпечити своєчасне надходження у повному обсязі та розмірах платежів за землю, проведення широкомасштабних робіт із землеустрою, моніторингу земель та державного контролю за використанням і охороною земель.

У результаті реалізації Програми область щороку отримає додаткові надходження  від плати за землю.

Актуальним було й питання щодо надання земельних ділянок учасникам антитерористичної операції. Олег Кудря наголосив, що наразі Головне управління Держгеокадастру в області працює в штатному режимі, що дозволяє опрацьовувати заяви і видавати усі належні накази не лише для учасників АТО, а й для пересічних громадян. Прокоментував він іще один важливий напрям роботи обласного Держгеокадастру, що стосується формування резерву земельних ділянок для учасників АТО. Станом на 26 серпня такий резерв становить понад 4072 га. Це свідчить, за словами Олега Кудрі, що Кіровоградщина готова забезпечити землею усіх учасників АТО. Народні обранці зупинилися й на такому резонансному моменті, як виділення землі АТОвцям за їх місцем проживання, тобто на території області. Дана вимога була затверджена  у проекті рішення сесії.