Як відомо, розвиток суспільства нерозривно пов’язаний з землею. Вона є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави і питання про її ефективне використання як ресурсу постійно залишається одним з найактуальніших. Земельна реформа – одна з найболючіших і найбільш непростих. Адже питання, які хвилюють сьогодні переважну більшість спільноти, – це питання земельні. І особлива увага в цьому напрямку надається питанням плідної взаємодії ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області з органами виконавчої влади та самоврядування та громадськістю, а також  відкритості та прозорості діяльності, виявлення та викорінення проявів корупції.

Так, проводяться особисті прийоми громадян керівництвом безпосередньо у Головному управлінні. Крім того, щомісяця здійснюються виїзні  прийоми для мешканців районів області.

Сьогодні робота Держгеокадастру спрямована на покращення якості надання сервісів громадянам, продовження боротьби з побутовою корупцією в земельній сфері, ефективний контроль за використанням земель і створення передумов формування ринку землі.

Загалом земельних відносинах не буває другорядних чи першорядних питань — всі вони однаково важливі. І переважно слугують покращенню життя сільських мешканців, розвитку інфраструктури сільських населених пунктів, розвитку бізнесу на селі.

Наприклад, фактично від продажу земельних ділянок і прав на земельні ділянки з початку 2018 року до місцевих бюджетів надійшли кошти в сумі більше 22 мільйонів гривень. Дані кошти  громади зуміють використовувати на розвиток власних територій.

З метою збільшення надходжень до бюджетів сільських (селищних), міських рад, створення сприятливих рівних умов для орендарів та раціонального використання ними земельних ділянок, вживаються заходи, спрямовані на збільшення відсоткової ставки за діючими договорами (12 відсотків). Це сприяє покращенню соціально-економічного розвитку територіальної громади села, що призводить до збільшення податкових надходжень до бюджетів. Ці кошти спрямовуватимуться на потреби громади — облаштування місцевої інфраструктури, модернізацію шкіл та лікарень, закупівлю пожежних машин тощо.

Держгеокадастр продовжує практику розширення переліку осіб, які здійснюють внесення та надання відомостей із Державного земельного кадастру. Зокрема, сьогодні до функціоналу кадастру підключено органи місцевого самоврядування, ЦНАПи. Кожен громадянин, який завітав до ЦНАПу, у короткий термін отримує усю необхідну інформацію, що викладена доступно і є актуальною. Слід зазначити, що більшість адміністративних послуг, надаються безкоштовно. Запроваджено електронні послуги: видача витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку, реєстрація земельної ділянки онлайн.

Спільно з сільськими радами, об’єднаними територіальними громадами проводиться певна робота щодо розроблення проектів землеустрою з відновлення, встановлення меж адміністративно-територіальних утворень району. Потребує актуалізації повторна нормативна грошова оцінка земель населених пунктів.

Необхідно вживати більш активних заходів щодо використання у повному обсязі коштів, що надходять в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва щодо зменшення наявності необґрунтованих залишків на рахунках місцевих бюджетів області; проведення робіт з інвентаризації; виконання плану-графіка проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Кропивницького району на 2018 – 2019 оціночний рік, внесення відомостей про нормативну грошову оцінку населених пунктів до Державного земельного кадастру.

Особлива увага приділяється забезпеченню учасників АТО земельними ділянками. Від часу запровадження ініціативи Урядом на сьогодні у Кіровоградській області учасники АТО вже завершили процес оформлення у власність 9123 земельні ділянки. Проекти землеустрою затверджені на ділянки загальною площею понад 17 тис. гектарів.

2018 рік триває під знаком земельної децентралізації — передачі земель об’єднаним територіальним громадам. Від того, наскільки якісно буде проведена ця робота залежить добробут десятків тисяч людей — сільських жителів, а також, без перебільшення, майбутнє та спроможність, зокрема і фінансова, місцевих громад. Процес передачі триває і його результати налаштовують дуже оптимістично. Тринадцять об’єднаних територіальних громад Кіровоградщини уже отримали сільгоспземлі у комунальну власність.

Отже, саме спільні зусилля всіх зацікавлених сторін – запорука того, що земельні відносини як складова національної економіки будуть стало розвиватися та стануть однією з передових галузей.